Show simple item record

dc.creatorPaříková, Alena
dc.date.accessioned2017-05-23T15:31:20Z
dc.date.available2017-05-23T15:31:20Z
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/61608
dc.languageČeštinacs_CZ
dc.titleFyziologie peritoneálního transportu a jeho alterace během léčby peritoneální dialýzoucs_CZ
dc.typehabilitační prácecs_CZ
dcterms.dateAccepted2017-05-30
dc.contributor.refereeBednářová, Vladimíra
dc.contributor.refereeNedbálková, Marta
dc.contributor.refereeKrejčí, Karel
thesis.degree.disciplinevnitřní nemocics_CZ
uk.faculty-name.cs1. lékařská fakultacs_CZ
uk.author.affiliation1. lékařská fakultacs_CZ
uk.habilitation-board.chairmanSulková Dusilová, Sylvie
uk.habilitation-board.memberViklický, Ondřej
uk.habilitation-board.memberŠevela, Kamil
uk.habilitation-board.memberZadražil, Josef
uk.habilitation-board.memberSpustová, Viera
uk.abstract.originalPeritoneální dialýza (PD) je vedle hemodialýzy srovnatelnou metodou náhrady funkce ledvin, kterou je léčeno celosvětově přibližně 200 000 pacientů v terminálním stádiu renálního selhání. Během léčby peritoneální dialýzou dochází vlivem dlouhodobé expozice bio-inkompatibilním dialyzačním roztokům ke strukturálním změnám peritonea a následně k alteraci permeability peritoneální membrány. Funkční změny peritonea limitují dlouhodobou léčbu peritoneální dialýzou, protože jsou spojeny s technickým selháním, zvýšenou morbiditou a mortalitou. Nejzávažnější komplikací dlouhodobé léčby PD s vysokou mortalitou je enkapsulující sklerozující peritonitida. Proč u minority pacientů dochází k vystupňované fibrogenezi vedoucí k EPS zůstává neobjasněno. Propustnost peritonea je u PD pacientů pravidelně vyšetřována pomocí peritoneálního ekvilibračního testu. Biopsie peritonea k určení morfologických změn není z důvodu invazivity s nutností následného přerušení léčby a dočasného transferu na hemodialýzu rutinně prováděna. Proto je výzkumné úsilí v oblasti peritoneální dialýzy v současnosti zaměřeno na vývoj změn funkčních determinant peritoneálního transportu, které předcházejí technickému selhání metody nebo vývoji EPS. Dále je upřena pozornost na hledání biomarkerů , potenciálních prediktorů míry peritoneální inflamace a fibrózy a jejich využití v klinické praxi. Cílem práce bylo analyzovat různé faktory ovlivňující transport vody a solutů během léčby peritoneální dialýzou. Kromě toho byly sledovány některé klinické aspekty komplikací u PD pacientů.cs_CZ


Files in this item

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV