Kazuistika fyzioterapeutické péče o pacienta s diagnózou chronická obstrukční plicní nemoc s akutní exacerbací
Case study: Physiotherapy treatment of a patient with the diagnosis of acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/57908Identifiers
Study Information System: 131994
Collections
- Kvalifikační práce [8921]
Author
Advisor
Referee
Máchová, Jitka
Faculty / Institute
Faculty of Physical Education and Sport
Discipline
Physiotherapy
Department
Information is unavailable
Date of defense
23. 9. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta tělesné výchovy a sportuLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
chronická obstrukční plicní nemoc, plicní rehabilitace, respirační fyzioterapie, aktivní cyklus dechových technik, mMRC dotazník, CAT dotazník, šestiminutový test chůze, BODE IndexKeywords (English)
chronic obstructive pulmonary disease, pulmonary rehabilitation, respiratory physiotherapy, active cycle of breathing techniques, mMRC questionnaire, CAT questionnaire, 6-minute walk test, BODE IndexCílem této práce je záznam fyzioterapeutické péče o pacienta s diagnózou chronická obstrukční plicní nemoc s akutní exacerbací. Nejprve je popsána charakteristika onemocnění včetně exacerbace, následovaná rešerší současného pohledu na plicní rehabilitaci a respirační fyzioterapii. V terapii je kladen velký důraz na aktivní cyklus dechových technik jako metoda kontrolované a efektivní expektorace. Zhodnocení efektu terapie vychází zejména z rozdílů výsledků v dotaznících mMRC a CAT a funkčního vyšetření šestiminutového testu chůze a hodnoty BODE Indexu získaných během vstupního a výstupního vyšetření. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
The aim of this work is a record of physiotherapeutic care of patient with chronic obstructive pulmonary disease in acute exacerbation. First, there is described a characteristic of this disease including the exacerbation followed by a recherche of contemporary view of pulmonary rehabilitation and respiratory physiotherapy. There is a strong emphasis on the active cycle of breathing techniques in the therapy as a method of controlled and effective expectoration. The evaluation of the effect of the therapy is based on the difference of results in the mMRC and CAT questionnaires, functional examination 6-minute walk test and the BODE Index value gathered during the initial and the end examination. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)