Rodinný průvodce Uměleckoprůmyslovým museem v Praze jako příklad uplatnění koncepce celoživotního učení v muzeu
Family Guidebook to The Museum of Decorative Arts in Prague: An Example of the Lifelong Learning Concept Implemented in a Museum
rigorous thesis (RECOGNIZED)
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/23801Identifiers
Study Information System: 81655
Collections
- Kvalifikační práce [19087]
Author
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Training Teachers of General Subjects at Lower and Higher Secondary Schools - Foundations of Humanities
Department
Information is unavailable
Date of defense
8. 9. 2009
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Recognized
Práce se zabývá možnostmi využití muzeí pro podporu celoživotní učení s důrazem na učení rodinné. Autorka vymezuje předpoklady tvorby samoobslužného muzejního programu pro rodiny a předkládá konkrétní návrh rodinného průvodce sálem skla a keramiky stálé expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze (dále UPM). V teoretické rovině je rodinný průvodce založen na studiu odborné literatury, především britské a americké, z oblasti muzejní pedagogiky a souvisejících disciplín. Vychází také ze zahraničních případových studií sledujících chování a učení rodin v muzeu. Součástí práce je analýza vlastního Dotazníkového průzkumu rodinných návštěvníků UPM a popis a vyhodnocení muzejního programu, během kterého rodinného průvodce ověřovala pokusná skupina. Autorka dochází k závěru, že samoobslužný muzejní program pro rodiny musí vycházet z reálného složení rodinných návštěvníků daného muzea a ze specifických potřeb této návštěvnické skupiny. Program by měl návštěvníky motivovat k aktivnímu poznávání a učení se z exponátů, podporovat kooperaci a sdílení znalostí a dovedností mezi jednotlivými členy rodiny. Měl by návštěvníkům zprostředkovat vědomí, že muzeum je místo, kde se lze dozvědět a naučit spoustu nových věcí, ale také strávit příjemné chvíle, a povzbudit je k další návštěvě muzea.
The thesis deals with the possibilities o f supporting and enhancing the educational role o f museums in the lifelong learning process, particularly in the process o f family learning. The author defines the conditions o f the preparation o f a self-guided museum programme for families. The author presents an example o f a family guidebook to the exhibition hall o f glass and ceramics o f The Museum o f Decorative Arts in Prague (hereafter UPM). The family guidebook draws on the study o f primarily British and American sources dealing with museum education and related disciplines. The thesis also features an analysis o f a small visitor study o f family visitors o f the UPM and a description and analysis o f a museum programme during which the guidebook was tested. According to the author, a self-guided museum programme for families should draw on family audience segmentation and on specific needs o f this visitor group. Such a programme should motivate visitors to learn actively from the exhibits, to encourage cooperation and sharing o f knowledge and skills among individual family members. The programme should make the visitors feel that the museum is a plače not only to learn new things but also to spend enjoyable moments, and encourage them to repeat their visit.