Kulturní život v terezínském ghettu očima pamětníků
Cultural Life in the Theresienstadt Ghetto in Memory of Witnesses
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/1644Identifiers
Study Information System: 162629
Collections
- Kvalifikační práce [19149]
Author
Advisor
Referee
Hocká, Eva
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Training Teachers of General Subjects at Lower and Higher Secondary Schools History - Physical Education
Department
Information is unavailable
Date of defense
17. 1. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Terezínské ghetto, kultura, hudba, jazz, vážná hudba, sport, divadlo, Židé, židovská kultura a tradice, holocaustKeywords (English)
Theresienstadt Ghetto, Culture, Music, Jazz, Classical Music, Sport, Theater, Jews, Jewish culture and traditions, HolocaustDiplomová práce Kulturní život v terezínském ghettu očima pamětníků se zaměřuje na kulturní činnost vězňů v Terezíně s důrazem na sport, divadlo a hudbu. V počáteční fázi své práce se zaměřuji na město Terezín, od jeho vzniku, přes přeměnu v ghetto až po likvidaci v roce 1945. Následuje jádro celé práce - terezínská kultura. Jednotlivé podkapitoly se postupně věnují sportu, hudbě, divadlu, ale například i dětské tvorbě. Cílem diplomové práce je snaha o přesunutí získaných poznatků do prostředí ghetta, což by mělo být jádrem celé práce. Informace ohledně této problematiky jsem čerpala z Archivu vizuální historie Malach, kde je uloženo několik desítek tisíc výpovědí přeživších obětí. Ve své práci se snažím propojit informace získané z odborné literatury s informacemi získanými z Malachu. Celá práce by měla poskytnout ucelený pohled na kulturní činnosti v Terezíně s přihlédnutím k zážitkům a vzpomínkám přeživších.
This thesis, Cultural life in Terezin ghetto through the eyes of witnesses, is focused on cultural activities of Terezin prisoners with emphasis on sports, theatre and music. In the initial phase of the thesis I focus on the town of Terezin, from its foundation through the transformation into the ghetto up until its liquidation in 1945. Then follows the core work - Terezin culture. Individual subchapters are gradually dedicated to sports, music, theater and children's artwork as well. The goal of the thesis is an effort to transfer all the acquired findings into the ghetto environment, which should also be the core work of the thesis. I have gathered the necessary information on this issue from the Malach visual history archive, which is a source contatining several tens of thousands eyewitness accounts given by the surviving victims. In my thesis I am trying to connect information gathered from professional literature with the information gathered from the Malach archive. The whole thesis should provide a complete view of the cultural activities in Terezin while taking experiences and memories of the survivors into account.