Pedagogická komunikace mezi učitelem a žákem-cizincem na 1.stupni ZŠ
Educational communication between the teacher and the pupil-foreigner at a primary school
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/84754Identifiers
Study Information System: 119342
Collections
- Kvalifikační práce [16856]
Author
Advisor
Referee
Voda, Jan
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Teacher Training for Primary Schools
Department
Information is unavailable
Date of defense
24. 5. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
žák-cizinec, jazyková bariéra, sociokulturní odlišnost, interkulturní komunikace, integrace, začleňování, podpůrné opatřeníKeywords (English)
pupil-foreigner, language barrier, socio-cultural diversity, intercultural communication, integration, inclusion, learning supportDiplomová práce reaguje na aktuální téma vzdělávání žáků-cizinců na 1. stupni českých základních škol. Zaměřuje se především na problematiku začleňování žáků-cizinců do běžné výuky a identifikaci efektivních způsobů komunikační podpory ve výuce těchto žáků. V teoretické části jsou shrnuty poznatky vztahující se ke zmiňované problematice. Důraz je kladen na vymezení hlavních komunikačních překážek v učení žáků-cizinců. Dále jsou předložena dostupná metodická doporučení a inspirace z odborné literatury, týkající se průběhu začleňování žáků-cizinců do vyučování. Praktická část je zacílena na pomoc začínajícím učitelům. Je tvořena kvalitativním výzkumem, který prostřednictvím výzkumných metod rozhovoru, expertního dotazníku a reflektivní analýzy vlastní zkušenosti přináší a vyhodnocuje zjištění, jakým způsobem probíhá komunikace mezi učiteli a žáky-cizinci v běžné praxi několika pražských základních škol. Výsledkem jsou příklady dobré praxe, metodické postupy a doporučení, která napomáhají překonávání komunikační bariéry žáků-cizinců.
Diploma thesis responds to the current topic of education of pupils-foreigners at the Czech primary schools. It mainly focuses on the problem of pupils-foreigners' integration into regular learning process and identification of effective ways of learning support in teaching of these pupils. The theoretical part summarizes knowledge related to the mentioned problems. Emphasis is placed on defining the main communication barrier in pupils-foreigners' learning. Further are presented methodological recommendations and inspiration available from expert literature, which relate to the pupils-foreigners' inclusion into regular lessons. The practical part is aimed at helping teachers-beginners. It is based on qualitative research constisting of research methods of interview, expert questionnaire and reflective analysis of its own experience. Therefore, it brings and evaluates the way in which the communication between teachers and pupils-foreigners takes place in the common practice of several Prague's primary schools. The outcomes include examples of good teaching experience, methodological strategies and other recommendations that help pupils-foreigners to overcome the communication barrier.