Téma domova, vlasti a kulturní identity v románech pro mládež a mladé dospělé. Na příkladech analýzy vybraných románů (Karin Bruder: Zusammen allein, Karin König; Hanne Straube; Kamil Taylan. Oya. Fremde Heimat Türkei, Karin Kusterer; Edita Dugalic: Heimat ist nicht nur ein Land, Karin Kusterer; Edita Dugalic: Kommst du mit nach Bosnien?)
Theme of Home, Homeland and Cultural Identity in Children's Literature and LIterature for Young Adults. Analysis of Selected Novels (Karin Bruder: Zusammen allein, Karin König; Hanne Straube; Kamil Taylan. Oya. Fremde Heimat Türkei, Karin Kusterer; Edita Dugalic: Heimat ist nicht nur ein Land, Karin Kusterer; Edita Dugalic: Kommst du mit nach Bosnien?)
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/66235Identifiers
Study Information System: 130944
Collections
- Kvalifikační práce [18635]
Author
Advisor
Referee
Markvartová, Eva
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Training Teachers of General Subjects at Lower and Higher Secondary Schools English Language - German language
Department
Information is unavailable
Date of defense
19. 5. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Vlast, domov, kulturní identita, literatura pro mládež, román, analýza, Karin Bruder, Zusammen allein, Karin König, Hanne Straube, Kamil Taylan, Oya. Fremde Heimat Türkei, Karin Kusterer, Edita Dugalic, Heimat ist nicht nur ein Land, Kommst du mit nach Bosnien?Keywords (English)
Home, Homeland, Cultural Identity, Children's Literature, Novel, Analysis, Karin Bruder, Zusammen allein, Karin König, Hanne Straube, Kamil Taylan, Oya. Fremde Heimat Türkei, Karin Kusterer, Edita Dugalic, Heimat ist nicht nur ein Land, Kommst du mit nach Bosnien?Diplomová práce se zabývá problematikou interkulturní literatury pro děti a mládež na příkladech analýzy současných německy psaných děl. V práci je využito kombinace metod strukturní analýzy kompoziční, jazykové a tematické komponenty děl, obsahové interpretace a teorie čtenářské recepce. Na základě analýzy čtyř děl je vymezen žánr interkulturní literatury pro mládež ve vztahu k tématům domova, vlasti a kulturní identity. Domov je zde chápán nejen jako fyzický prostor sloužící k bydlení, ale také ve svém duchovním rozměru reprezentovaným rodinnými vztahy, které hrdinkám děl dodávají pocit jistoty a bezpečí. Vlast je chápána jako rozšířená paralela k domovu. Je to prostor, který je hrdinkám blízký a vzhledem k pocitu sounáležitosti s jeho dalšími obyvateli se v něm hrdinky dobře orientují. Domov i vlast se podílejí na utváření identity hrdinek, přičemž rozhodující roli hraje prostředí, v němž hrdinky žijí a kterému se snaží přizpůsobit se. Ocitají se v konfliktu mezi tím, jak na ně nazírá jejich okolí a jak definují ony samy sebe. Volí-li hrdinky mezi domovem a vlastí, rozhodnou se pro domov v duchovním smyslu, tedy svoji rodinu. Pakliže ale jejich rodina neplní svou funkci, upnou se k vlasti jako k instanci, která jim dodává útěchu.
This diploma thesis deals with the genre of intercultural children's literature and the literature for young adults on the example of the analysis of current German works. The used method is a combination of structural analysis of compositional, language and thematic component of the works, content analysis and the theory of reader-response criticism. Based on the analysis of four works, the genre of intercultural literature is defined in the relation with the themes of home, homeland and cultural identity. Home is defined not only as a physical space to live but also in the spiritual sense of the word represented by the family relationships, which mean safety and security to the figures. Homeland is perceived as an extended paralell to home. It is a space which is close to the figures and they can easily understand the relations here. Home and homeland both influence the concept of identity, environment being the most important aspect of it. The figures are in conflict of their roles being assigned to them by their environment and the way they define themselves. If the figures have to choose between their home and homeland, they choose their home in the spiritual sense - their family. If the family fails to fulfil its role, they search for the comfort in their homeland.
Citace dokumentu
Metadata
Show full item recordRelated items
Showing items related by title, author, creator and subject.
-
Rozhovor s Dr. Elisabeth Fendlovou: „Koncept Heimat může být v době krize instrumentalizován, politizován a radikalizován“
Kreisslová, Sandra (Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Praha, 2022) -
Interkulturelle Konflikte in Literatur und Wirklichkeit am Beispiel des Romans Oya. Fremde Heimat Türkei
Defence status: NOT DEFENDEDHonzátková, Hedvika (Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2012)Date of defense: 24. 5. 2012Bakalářská práce na téma: "Interkulturní konflikty na příkladu románu Oya: Fremde Heimat Türkei", se zaměřuje na vysvětlení pojmů kultura a konflikt. Oba definované pojmy jsou blíže specifikovány a dány do vzájemmé souvislosti ... -
Das Motiv "Heimat" im Roman "Aus dem Sinn" von Emma Braslavsky
Defence status: DEFENDEDKřesinová, Aneta (Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2020)Date of defense: 9. 9. 2020