Akceptace zrakového postižení v produktivním věku
Acceptance of visual impairment in working age
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/52365Identifiers
Study Information System: 121360
Collections
- Kvalifikační práce [16848]
Author
Advisor
Referee
Ptáčková, Klára
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Special Pedagogy
Department
Information is unavailable
Date of defense
20. 6. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Produktivní věk, zrakové postižení, akceptace, nonkceptace, osobnost zrakově postiženého, zaměstnávání osob se zrakovým postiženímKeywords (English)
Productive age, eyesight disorders, acceptation, non-acceptation, personality of a sightless, sightless employmentBakalářská práce je zpracovaná v rovině teoreticko-empirické. Práce se věnuje problematice akceptace zrakového postižení v dospělosti. Teoretická část se dělí na tři kapitoly. První kapitola charakterizuje samotný produktivní věk a její podkapitoly popisují akceptaci a neakceptaci zrakového postižení a osobnost zrakově postiženého jedince. Druhá kapitola je zaměřená na zrakové postižení a zrakové vady. Třetí kapitola poskytuje pohled na zaměstnávání osob se zrakovým postižením v produktivním věku a problémy, se kterými se setkávají. Empirická část práce je popsána ve čtvrté kapitole a je postavena na interpretaci a analýze rozhovoru se zrakově postiženou osobou. Hlavním cílem rozhovoru bylo zjistit, jak se člověk vyrovná se zrakovým postižením v dospělosti. Práce je doplněna soupisem použité literatury a přílohami.
Bachelor thesis is manipulated in theoretical-empirical plain. Work treats about problems of persons who came by their eyesight during their lifetime. Theoretical part is divided to three head chapters. First chapter characterizes productive age and its subchapters describe acceptation and non-acceptation of eyesight disorders and personality of a sightless. Second chapter is oriented into eyesight disorders and visual defects. Third chapter provides look at various barriers with employing of people with eyesight disorder in productive age. Empirical part of this work is described in fourth chapter and is based on interpretation and analysis of interview with visually impaired person. The main aim of interview was to determine how visually impaired person can countervail with eyesight disorder at adulthood. Work is filled up by used literature and additions.