Barbora Markéta Eliášová a obraz Japonska v české společnosti ve dvacátých letech 20. století
Barbora Markéta Eliášová and the image of Japan in the Czech society in the twentyth 20 century
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/49832Identifikátory
SIS: 96305
Katalog UK: 990013948750106986
Kolekce
- Kvalifikační práce [20688]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Havlůjová, Hana
Fakulta / součást
Pedagogická fakulta
Obor
Český jazyk se zaměřením na vzdělávání - Dějepis se zaměřením na vzdělávání
Katedra / ústav / klinika
Katedra dějin a didaktiky dějepisu
Datum obhajoby
6. 9. 2011
Nakladatel
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
Japonsko, Modernizace země, Cestovatelé, cestopisy, Japonská kultura, Změny ve společnosti, Barbora Markéta Eliášová, Jan LetzelKlíčová slova (anglicky)
Japan, Modernization of the country, Travelers, Travel-books, Japanese culture, Changes in society, Barbora Markéta Eliášová, Jan LetzelPráce pojednává o českých cestovatelích do Japonska, kteří své výpravy podnikli na počátku 20. století a po návratu do vlasti o nich vydali svědectví ve formě cestopisu. Z tohoto pohledu je pozornost zaměřena především k osobě Barbory Markéty Eliášové, která jakožto první žena nejenže samostatně podnikla cestu kolem světa, ale v Japonsku strávila několik let a dokonale poznala tamější život. Na základě literárního díla cestovatelů je pak poukázáno na to, že svým spoluobčanům doma předkládali obraz Japonska jako modernizující se země, která si ale přese všechno stále zachovávala ráz tradiční společnosti a kultury. V menší míře se pak práce zabývá politickými a obchodními styky mezi Japonskem a samostatným Československem po roce 1918. Vztahy mezi oběma zeměmi se rozvíjely díky kontaktům českých legionářů a japonských vojáků bojujících společně na Sibiři proti bolševikům. Završeny pak byly vznikem československého vyslanectví v Tokiu.
The work deals with the Czech travelers to Japan who have taken their expeditions in the early 20th century, and after returning to his homeland on their testimony in the form of a travelogue. From this perspective, attention is directed primarily to the person of Barbara Markéta Eliášová which, as the first woman to own not only take a trip around the world, but in Japan, spent several years and knew perfectly the local life. Based on the literary works of travelers is then pointed out that their fellow citizens at home submit an image of Japan as a modernizing country that despite everything, but still retaining the character of traditional society and culture. To a lesser extent, the work deals with political and commercial relations between Japan and the independent Czechoslovakia after 1918. Relations between the two countries to develop contacts with Czech legionnaires and Japanese soldiers fighting together against the Bolsheviks in Siberia. Were then rounded out the emergence of the Czechoslovak Embassy in Tokyo.
