Pohled na mateřství očima žen tří generací
Motherhood seen throw the eyes of three generations of women
diploma thesis (DEFENDED)
Reason for restricted acccess:
The annexes of the thesis or its part are inaccessible in accordance with article 18a (7) of The Code of Study and Examination in conjunction with Article 9 of the Rector’s Directive No. 6/2010.
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/49334Identifiers
Study Information System: 83742
Collections
- Kvalifikační práce [18629]
Author
Advisor
Referee
Presslerová, Pavla
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Psychology
Department
Information is unavailable
Date of defense
16. 1. 2012
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
mateřství, generační proměny, sociální konstrukt, biologický instinkt, sociální role, identita ženy, těhotenství, porod, kojeníKeywords (English)
motherhood, generation changes, social construct, biological instinct, social role, identity of woman, pregnancy, parturition, breast-feedTato práce si klade za cíl zmapovat generační proměny mateřství. V části teoretické seznamuje s možnými pohledy na mateřství a zamýšlí se nad možností pojímání mateřství jakožto sociálního konstruktu. Přibližuje mateřství také jako něco biologického, co má svou podstatu v pudech a instinktech. Naznačuje možnost vzájemné kombinace těchto složek ve výsledném pojímání mateřství. Dále také v teoretické části nalezneme pohled na mateřství jako prostředek ke změně sociální role a pohled na mateřství jako prostředek ke změně identity. Tato část také mapuje základní důležité oblasti s mateřstvím pevně spojené, jako je těhotenství, porod a kojení. V rámci praktické části byly prováděny rozhovory s matkami třech generací s účelem zjistit, jaké byly a jsou jejich osobní zkušenosti s mateřství. Tyto rozhovory byly zaznamenávány a analyzovány pomocí Metody zakotvené teorie. Dílčími cíly praktické části bylo zjistit, jaké faktory a oblasti jsou důležité pro prožívání mateřství u žen všech generací, odhalit, zda jsou tyto faktory generačně proměnlivé a celkově zhodnotit vliv těchto faktorů na výslednou podobu mateřství. V následné diskuzi jsou tyto generační proměny a důležité oblasti mateřství dávány do kontextu s teoretickými poznatky z první části, s cílem teoreticky zakotvit zjištěné poznatky. Ve výsledku se...
The purpose of this thesis is to make a plot of generations changes in motherhood. The aim of the theoretical part is to introduce possible views on motherhood. It gives us a look at materhood like a social construct and a biological instinct. This part is also dealing with their reciprocal combinations. Another parts of this section is to introduce motherhood like a social role and motherhood like a sense of identity. The aim of the practical part is to collect information from mothers of three generations about their own experiences with motherhood. The interview was according to The Grounded Theory. The particular aims of this section are to discover important areas of motherhood for women of all generations, find out the generation changes in this areas and evaluate the impact of this changes on the final image of motherhood. The generation changes and important areas of motherhood are compared and discussed with theoretical findings from the first part. The conclusion of this work thesis is focused on importance of these generation changes on the final image of motherhood.