Rostlinná barviva a jejich didaktické využití ve výuce a volnočasových aktivitách
Natural dyes and its didactic usage for education and leisure time activities
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/27399Identifiers
Study Information System: 86997
Collections
- Kvalifikační práce [19148]
Author
Advisor
Referee
Pavlasová, Lenka
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Training Teachers of General Subjects at Lower and Higher Secondary Schools - Biology - Teaching Degree for Lower Secondary Schools - Chemistry
Department
Information is unavailable
Date of defense
31. 5. 2010
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Předložená diplomová práce se zabývá rostlinným barvířstvím, které je v současné době skoro zapomenuto. Pozůstatky barvení rostlinami se stále ještě vyskytují u některých přírodních národů nebo jako pozůstatek tradice barvířského řemesla. Objevením umělých barviv se z barvení ve většině kulturního světa stává jen zájmová činnost textilních dílen či kroužků. V rámci teoretické části práce je zpracována historie barvířství dle dostupné literatury, příprava barvící lázně včetně barveného i barvícího materiálu a přehled rostlin dle poskytovaných barev. Hlavním cílem praktické části je ověření barevného spektra dle známých postupů, ověření vlivu chemických sloučenin a hledání didaktického využití ve formě experimentů. Poslední kapitola je věnována několika výukovým projektům, které jsou vytvořeny výhradně pro tuto diplomovou práci. Tyto projekty jsou realizovatelné od sedmých tříd základních škol. Hlavním tématem jsou barvířské rostliny a jejich využití. Pracovní postupy a výsledky jsou zpracovány písemnnou formou, ale také dokumentovány fotografiemi.
The purpose of this study was to remember and recreate natural dyeing technique, which is almost forgotten these times. It is possible to find remains of this technique with pre-industrial nations or as a part of dyeing handicraft. By inventing artificial dyes, natural dyeing was blenched and it becomes just an activity of special interested groups. Theoretical part of thesis is dealing with history of dyeing, preparing all the materials used for dyeing and to be dyed and finally charts involving dyes, extracted from vegetables, ordered by gained colours. Main purpose of the study is to verify colour spectrum by using known technologies, than to prove effect of chemicals and finally finding didactic utilisation as a form of experiments. The last chapter contains several educational projects which were developed entirely for this theses. These projects were designed to be used since seventh-grades and they are particularly devoted to plants which are used for natural dyeing. All the methods and accomplishments are presented not only by text form, but by photographs as well.