Válečné uprchlictví a nucené vysídlení v českých zemích v letech 1914-1920
War Refugeedom and Forced Displacement in Bohemian Lands in 1914-1920.
dissertation thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/188740Identifiers
Study Information System: 169705
Collections
- Kvalifikační práce [19346]
Author
Advisor
Referee
Frankl, Michal
Fasora, Lukáš
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Public History
Department
Information is unavailable
Date of defense
11. 3. 2024
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Pass
Keywords (Czech)
nucená migrace, váleční uprchlíci, vnitřní vysídlení, první světová válka, Rakousko-Uhersko, Československo, uprchlické tábory, repatriace, Halič, Tridentsko, rakouské PřímoříKeywords (English)
forced migration, war refugees, internally displacement, First World War, Austria-Hungary, Cisleithania, Czechoslovakia, refugee camps, Galicia, Trentino, Austrian LittoralPředkládaná disertační práce si klade za cíl přiblížit fenomén nucených migrací civilního obyvatelstva v době první světové války na území Rakouska-Uherska, a to se zvláštním zřetelem k českým zemím Studie se neomezuje na jedinou partikulární skupinu uprchlíků na základě etnické či národnostní příslušnosti, ale nabízí pohled na etnickou pluralitu v místě jejich dočasného azylu. Práce se pokusí o syntézu dosavadních poznatků k průběhu a podmínkám nuceného vysídlení civilního obyvatelstva na východní a italské frontě a představí proces začleňování uprchlíků a evakuovaných osob na území Čech a Moravy. Na základě studia archivních pramenů rakouské a české provenience věnuje pozornost rekonstrukci života v uprchlických táborech, systému sociální a zdravotní péče v obcích, duchovnímu životu a v neposlední řadě procesu reemigrace a repatriace, a to s ohledem na jeho kontinuitu v poválečných letech. V sociopolitickém kontextu prvních let Československa se práce zaměří na postavení válečných uprchlíků, představí proces likvidace uprchlické péče a obraz života v uprchlických táborech v době poválečné demobilizace.
The aim of the dissertation is to present the phenomenon of forced migration of the civilian population during the First World War on the territory of Austria-Hungary, with special regard to their asylum in the Czech lands. The study is not limited to a single particular group of refugees based on ethnic or national affiliation but offers a view of ethnic pluralism in the place of their temporary asylum. The thesis attempts to synthesize the existing knowledge in historiography on the course and conditions of forced displacement of the civilian population on the Eastern and Italian fronts and presents the process of integration of refugees and evacuees in the territory of Bohemia and Moravia. On the basis of the study of archival sources of Austrian and Czech provenance, it pays attention to the reconstruction of life in refugee camps, the system of social and health care in the villages, spiritual life and, last but not least, the process of re-migration and repatriation, with regard to its continuity in the post-war years. In the socio-political context of the first years of Czechoslovakia, the thesis focuses on the social status of war refugees, furthermore it presents the process of liquidation of refugee care and the way of life in refugee camps in the time of the post-war demobilization.