Show simple item record

dc.contributor.authorLinek, Lukáš
dc.contributor.authorMazák, Jaromír
dc.contributor.authorPilnáček, Matouš
dc.contributor.authorŠkvrňák, Michael
dc.date.accessioned2023-12-07T09:23:30Z
dc.date.available2023-12-07T09:23:30Z
dc.date.issued2023-11
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/187076
dc.description.abstractV západní Evropě sice volební volatilita za posledních třicet až čtyřicet let významně narostla, skutečnou explozi voličské nestability ovšem spojujeme se zeměmi bývalého komunistického bloku ve východní Evropě. Tato publikace se proto zaměřuje na výzkum volební volatility v 11 postkomunistických státech střední a východní Evropy od roku 1990 do roku 2020. Volební volatilitu studie chápe jako změnu voličské preference ve volbách jdoucích po sobě. Jelikož přechody voličů mezi stranami se odehrávají všemi různými směry, rozhodli se autoři zaměřit svou výzkumnou pozornost na ty, které považují v postkomunistickém kontextu za nejdůležitější v celkové sumě všech voličských přechodů. Zaprvé se jedná o hlasování pro nové strany a tedy přechody voličů k novým stranám. Zadruhé jsou vyčleněny přechody voličů od vládních stran. Oba procesy (ztráty vládních stran a zisky nových stran) podstatným způsobem přispívají k výši volební volatility. Celková úroveň agregované volební volatility dosahovala v postkomunistických státech průměrné hodnoty 31 procent. Agregovaná volatilita je měřena na základě změny v podpoře jednotlivých stran v po sobě jdoucích volbách a představuje nejnižší nutný podíl přechodů mezi stranami, který je nutný, aby mohly nastat reálné volební výsledky ve volbách jdoucích po sobě. Na individuální úrovni jsou přechody ještě četnější. Na základě analýzy individuálních dat z dotazníkových šetření autoři zjistili, že průměrná voličská volatilita dosahovala dokonce 44 procent. Téměř každý druhý volič změnil svou preferenci. Volatilita na individuální úrovni je tak mnohem vyšší, než potvrzují analýzy volebních výsledků. Jak měřit a zkoumat volební volatilitu? Proč vznikají nové strany? A co ovlivňuje jejich volební úspěšnost? Získávaly nové strany větší podporu v době po přechodu k demokracii nebo spíše v poslední době? Přispívají k volatilitě spíše vládní nebo opoziční strany? A nakolik je volební volatilita způsobena ztrátami vládních stran?cs
dc.language.isocs
dc.publisherNakladatelství Karolinumcs
dc.rights.urihttps://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/
dc.subjectvolební volatilitacs
dc.subjectvolbycs
dc.subjectsociologiecs
dc.subjectpolitologiecs
dc.subjectEvropacs
dc.subjectpostkomunismuscs
dc.subjectvoličcs
dc.subjectpolitická stranacs
dc.subjectkomunismuscs
dc.subjectdemokraciecs
dc.titleVolební volatilita v postkomunistické Evropěcs
dc.typeknihacs
dc.typebooken
dcterms.accessRightsopenAccess
dcterms.extent309
dc.publisher.publicationPlacePrahacs
uk.internal-typeuk_publication
dc.identifier.doi10.14712/9788024656564
oaire.citationEditionSLON – Studiecs
oaire.fundingReference.awardNumber19-06096Scs
oaire.fundingReference.funderNameGrantová agentura České republikycs
dc.identifier.isbnPDF9788024656564


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record

https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/
Except where otherwise noted, this item's license is described as https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/

© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV