Zobrazit minimální záznam

dc.creatorMatějčková, Tereza
dc.date.accessioned2023-02-21T15:53:21Z
dc.date.available2023-02-21T15:53:21Z
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/179371
dc.languageČeštinacs
dc.titleKdo tu mluvil o vítězství? Osm cvičení ve filosofické rezignacics
dc.typehabilitační prácecs_CZ
dcterms.dateAccepted2023-01-19
dc.contributor.refereeFulka, Josef
dc.contributor.refereeRitter, Martin
dc.contributor.refereeKoubová, Alice
thesis.degree.disciplineFilozofiecs
uk.faculty-name.csFilozofická fakultacs
uk.author.affiliationUniverzita Karlova, Filozofická fakultacs
uk.habilitation-board.chairmanPetříček, Miroslav
uk.habilitation-board.memberHejduk, Tomáš
uk.habilitation-board.memberMácha, Jakub
uk.habilitation-board.memberRitter, Martin
uk.habilitation-board.memberThein, Karel
uk.abstract.csV knize tvrdím, že rezignace je důležitým, ale – z hlediska bádání – zanedbaným pojmem moderní filosofie. Cílem knihy je představit tento pojem v „osmi cvičeních“. V těchto kapitolách vycházím z myslitelů, pro které byl tento pojem stěžejní, a vytvářím si nástroje a pojmy pro formulování vlastního pojmu rezignace v závěrečné kapitole. Pojem rezignace užívám ve dvou odlišných, ale souvisejících významech. Na empirické rovině je pro mě typem sebevztahu. Rezignující člověk si uvědomuje, že se musí vzdát určitých aspektů své osobnosti, má-li naplnit své možnosti. Takové asketické cvičení formulují všichni myslitelé, jimiž se v této knize zabývám – od Hegela přes Ciorana po Weilovou. Rezignace je v tomto smyslu pozastavení našich reflexů na úrovni tělesnosti i myšlení. Na úrovni těla pozastavujeme touhu po naplnění našich tužeb, a zkázňujeme se tak třeba v práci; na úrovni myšlení to znamená, že nepodléháme osobním názorům či hlediskům, která mnohdy bývají prvním reflexem. V jednotlivých kapitolách či cvičeních se věnuji těmto rezignačním technikám, které mají pro jednotlivé myslitele vždy specifickou podobu a dosah. Jednotlivé techniky jsem schematizovala do hlavních postav. Jsou jimi byrokrat, umělec v hladu, had svlékající svou kůži, rytíř nekonečné rezignace, lhostejný cizinec, špion světců, písař Bartleby a mystička. Hlavní postavy jsou schematizací toho, jak si daný myslitel představuje konkrétní asketickou techniku. To, že jsou postavami, poukazuje rovněž k tomu, že mi v případě rezignace nejde jen o jednotlivé lepší či horší nebo mírnější či krajní techniky sebeomezování. Fakt, že pracuji s postavami, poukazuje k tomu, že rezignací míním něco více. Vycházejíc z pojmu rezignace, který pochopím v jeho původním významu jako re-signatio, tvrdím, že samo já je ve své struktuře re-signační. Proto se na jednotlivých úrovních vždy zabývám dvojím: pojmem já, který daný myslitel formuloval, a asketickými technikami, které mu umožňují být tím, čím je. Původní re-signatio chápu jako ambivalentní pohyb, jímž člověk získává distanci od svého života, uvědomí si to, čím je, uvědomí si, že je vůči svému životu svobodný, a v nějakém ohledu se vrací k tomu, na co původně re-signoval. Situace, v nichž se před resignací nacházel, nejsou nahodilé, přinejmenším co do jejich formy reflektují to, čím člověk skutečně je. Člověk se tedy odvrací, od toho, čím je, a následně se k tomu vrací. Proto je napříč pojednáním stěžejní pojem negativity, jíž se odvracíme od toho, co žijeme, a opakování, jímž se vracíme do života. Ostatně výraz resignatio je pohyb bytostně ambivalentní: tkví ve stvrzení něčeho negativního – je to negativita plodící v sobě samé pozitivitu. Jako resignovaný je subjekt tím, čím je z-novu, ale nově. Re-signace je tedy reflexe, z níž vyrůstá vědomé a rovněž autentické a silné – protože re-signované – já.cs


Soubory tohoto záznamu

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Tento záznam se objevuje v následujících sbírkách

Zobrazit minimální záznam


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV