Volitelný badatelský přírodovědný kroužek na základní škole v období distanční výuky
An Optional Research-oriented After-school Science (Biology) Programme at Elementary School Level During the Times of Distance Teaching
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/150653Identifiers
Study Information System: 235199
Collections
- Kvalifikační práce [19159]
Author
Advisor
Referee
Říhová, Dagmar
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Biology, Geology and Environmental Studies Oriented at Education - Pedagogy
Department
Information is unavailable
Date of defense
16. 9. 2021
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
badatelsky orientovaný výuka, volný čas, neformální vzdělávání, distanční forma výuky, badatelské dílnyKeywords (English)
Research-oriented education, free time, informal education, distance form of education, research-oriented workshopsANOTACE: Bakalářská práce se zabývá základními charakteristikami, metodami a způsoby vzdělávání s přesahem do tématu volného času a provázaností s konceptem badatelsky orientované výuky a vytváří tím ucelený přehled o možnostech efektivní výuky, vzdělávání a trávení volného času. První část práce vymezuje pojmy formální a neformální vzdělávání, zabývá se např. rodinou a školou coby důležitými faktory ovlivňující volný čas dětí a mládeže a seznamuje s pojmem, obsahem a principy badatelsky orientované výuky. Druhá část je již přímo zaměřena na volnočasové, badatelsky orientované programy použitelné v klasické prezenční i distanční online formě. Cílem práce je podat ucelený přehled o badatelsky orientované výuce prostřednictvím volnočasového kroužku badatelských dílen a otestováním v praxi získat informace a zjistit výhody jeho prezenční a distanční formy.
ANOTATION: This thesis deals with elementary characteristics, methods and ways of education with the overlap to the topic of free time and its connection with the concept of research-oriented education.This way it creates a comprehensive picture of different ways of effective teaching, learning and spending of free time. The first part of the thesis defines the terms of formal and informal education. It deals for instance with family and school as important factors influencing the free time of children and youth. It also introduces the term, content and principles of research-oriented education. The second part directly focuses on free time, research-oriented programmes which can be used both in standard classroom and distance on-line education. The main goal of the thesis is both to deliver a comprehensive picture of research-oriented education by means of freetime after-school research workshops, and to find out the advantages of both classroom and distance forms of education by their field-testing.