Show simple item record

dc.contributor.authorNekula, Kamil
dc.date.accessioned2019-12-17T17:37:34Z
dc.date.available2019-12-17T17:37:34Z
dc.date.issued2004
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/112942
dc.description.abstractTrh s finančními opcemi představuje jeden z nejzajímavějších fenoménů ve finančním sektoru na světových kapitálových trzích posledních let. Na těchto trzích se obchoduje s kontrakty, které jsou odvozené (derivované) od podkladových aktiv, jimiž jsou např. fyzické komodity, měny, kmenové akcie nebo obligace. Opční derivát označuje takový finanční produkt, jehož cena se odvíjí zejména od cen bazických aktiv na promptním trhu. Vzhledem k této závislosti představují deriváty obecně určité podmíněné nároky, které výrazné ovlivňují matematiku těchto nástrojů. Cílem práce je podrobná analýza hlavních druhů finančních opcí s důrazem na metody jejich oceňování jak ve spojitém čase užitím Blackova-Scholesova modelu (B-S) a jeho modifikací, tak v diskrétním čase užitím binomického a trinomického stromu (s ukázkami výpočtů z praxe). Práce se rovněž věnuje problémům, které vyvstávají při praktické aplikaci těchto teoretických modelů, zejména otázce volatility (historické a implikované), neboť B-S model předpokládá konstantní volatilitu, avšak volatilita výnosů (např. akcií) v žádném případě není konstantní a zcela jistě není determinována pouze cenou podkladového aktiva. Jednou z poruch volatility je jev nazývaný volatility smile a volatility smirk, o kterém bude také pojednáno. Ačkoliv bych se chtěl ve své práci věnovat nejen základním skupinám finančních opcí, ale i jejich netradičním modifikacím (exotické opce), je zřejmé, že z podstaty věci, má práce nemůže být zcela vyčerpávající. Neustále totiž vznikají nové variace opčních obchodů.cs_CZ
dc.languagečeštinacs_CZ
dc.language.isocs_CZ
dc.subjectAnalýzy ekonomickécs_CZ
dc.subjectOpce finančnícs_CZ
dc.subjectPráce diplomovécs_CZ
dc.subjectTrh kapitálovýcs_CZ
dc.titleFinanční opcecs_CZ
dc.typeDiplomová prácecs_CZ
dc.description.departmentInstitut ekonomických studiícs_CZ
dc.description.facultyFakulta sociálních vědcs_CZ
dc.identifier.aleph000297486
thesis.degree.nameMgr.cs_CZ
dc.identifier.lisID990002974860106986


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV