Zobrazit minimální záznam

dc.creatorKlír, Tomáš
dc.date.accessioned2019-12-03T09:24:25Z
dc.date.available2019-12-03T09:24:25Z
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/112177
dc.languageČeštinacs_CZ
dc.titleSociální mobilita rolnictva a procesy pustnutí v pozdním středověku.cs_CZ
dc.typehabilitační prácecs_CZ
dcterms.dateAccepted2019-11-21
dc.contributor.refereeVařeka, Pavel
dc.contributor.refereeGoliński, Mateusz
dc.contributor.refereeMaur, Eduard
thesis.degree.disciplineArcheologiecs_CZ
uk.faculty-name.csFilozofická fakultacs_CZ
uk.author.affiliationUniverzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav pro archeologiics_CZ
uk.habilitation-board.chairmanŽemlička, Josef
uk.habilitation-board.memberMaur, Eduard
uk.habilitation-board.memberPiekalski, Jerzy
uk.habilitation-board.memberŠkabrada, Jiří
uk.habilitation-board.memberVelímský, Tomáš
uk.abstract.csPředkládaná habilitační práce vychází z přesvědčení, že skutečně nové poznání středověkého venkovského prostředí dnes již nepřináší rostoucí archeologická evidence sama o sobě, ale její propojení se svědectvím dalších skupin pramenů. Konkrétní podnět pro takto orientovaný postup dávají úvahy o příčinách pustnutí v pozdním středověku. Domníváme se, že odpověď neleží v analýze samotných zaniklých sídlišť, ale v identifikaci sociálních procesů, jež určovaly pohyb rolnických rodin na středověkém venkově. Problematiku zaniklých vsí proto zobecňujeme na problém sociální mobility a transferu hmotných statků. Habilitační práce se skládá ze dvou studií. První z nich je převážně archeologická, druhá sociálně historická a demografická, obě zároveň mají výrazné sídelně-geografické zakotvení. I. Zaniklý Schwarzenbach. K osídlení horských oblastí v pozdním středověku. Studie prezentuje výsledky výzkumu zaniklé středověké vsi Schwarzenbach ve Slavkovském lese. Na základě povrchových reliktů dochovaných v intravilánu a fosilních mezních pásů rekonstruujeme sídelní formu, velikost, sociální profil a ekonomický potenciál vsi v pozdním středověku. Na Schwarzenbach hledíme optikou sociálních dějin a vnímáme ho jako reprezentanta venkovských sídlišť situovaných v horských oblastech v období před intenzivním rozvojem hornických aktivit. Ekonomické možnosti Schwarzenbachu byly obdobné jako jiných vsí v totožné horské ekozóně, ale slabší, než v sousední Chebské pánvi. Vylidnění vsi proto spojujeme nikoliv s ekologickými podmínkami a environmentálními výkyvy, ale s mechanismy geografické mobility rolnictva v období populační stagnace. II. Sociální a geografická mobilita rolnictva v pozdním středověku. Chebsko 1392 -1469. Předmětem studie je sociální a geografická mobilita rolnictva na pozdně středověkém Chebsku, jak ji zprostředkovávají každoročně vedené seznamy poplatníků zemské berně a dvě detailní oceňovací knihy. V centru zájmu stojí rozdílnosti mezi bohatými a chudými rodinami, konkrétně rozdíly ve stabilitě a kontinuitě pozemkové držby, intenzitě a povaze majetkových transferů, trajektorii majetkového postavení rodin během životního cyklu i v rámci mezigenerační změny. Významnou položku představuje analýza sociálních aspektů geografické mobility. Usilujeme o poznání kvantitativně převládajících trendů. Pro sociální a demografický režim, který rekonstruujeme, byla charakteristická rozdílná reprodukční trajektorie bohatých a chudých rolnických rodin a také rozdíly mezi jednotlivými potomky bohatých. Významnou roli měla migrace chudých rodin, která jim v kontextu populační stagnace a mortalitních krizí přinášela převážně sociální vzestup. Dále dokládáme, že sociální a demografický režim rolnických komunit měl v pozdním středověku dvě tváře. Jednou byly populačně a ekonomicky stabilní regiony, jaké reprezentuje analyzované Chebsko, a druhou přilehlé horské zóny zasažené vylidněním a rozpadem rolnických komunit.cs_CZ


Soubory tohoto záznamu

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Tento záznam se objevuje v následujících sbírkách

Zobrazit minimální záznam


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV