Logopedická intervence u dospělých osob s dyslálií
Speech therapy intervention of adults with dyslalia
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/106633Identifikátory
SIS: 208090
Kolekce
- Kvalifikační práce [19159]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Kotvová, Miroslava
Fakulta / součást
Pedagogická fakulta
Obor
Speciální pedagogika
Katedra / ústav / klinika
Katedra speciální pedagogiky
Datum obhajoby
3. 6. 2019
Nakladatel
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Dyslalie, logopedie, dospělý, logopedická intervence, rotacismus, narušená komunikační schopnostKlíčová slova (anglicky)
Dyslalie, speech therapy, adult, speech therapy intervention, rhotacisms, communication disorderDiplomová práce se zabývá logopedickou intervencí u dospělých s dyslalií. Vymezuje teoretické základy týkající se komunikace a řeči, narušené komunikační schopnosti, oboru logopedie a specifik práce s dospělými. Dále ve zkratce popisuje nejčastější typy narušené komunikační schopnosti u lidí z období adolescence, dospělosti i senia, jimiž jsou dle statistik afázie, dysartrie, balbuties a dyslalie. Hlouběji se zaměřuje právě na patologickou výslovnost neboli dyslalii. Ta zastává hlavní část teoretického celku, kde je detailně popsána nejen její terapie. Z důvodu nejčetnějšího výskytu byla reedukace zaměřena na dyslalii hlásek r a ř, tedy rotacismus a rotacismus bohemicus. Hlavním záměrem práce je popsat průběh reedukace u dospělých s dyslalií, najít důvody pro zahájení reedukace a rozdíly mezi intervencí s dětmi a s dospělými. Výzkumné šetření je rozděleno do dvou částí, v první části jsou informace získávány metodou rozhovorů s klinickými logopedy, v části druhé jsou pak získané informace zpracovány případovými studiemi dvou dospělých respondentů s dyslalií.
This diploma thesis is focused on speech therapy intervention for adults with dyslalia. It defines basic theory of communication and speech, a communication disorder, speech therapy and a specific of intervention for adults. It also describes the most common types of communication disorders of adolescents, adults and elderly which are according to statistics aphasia, dysarthria, stuttering and dyslalia. Dyslalia is then studied in further detail and represents the main section of the theoretical part of the thesis as it contains a description of its therapy among others. Re-education was focused on dyslalia of sounds r and ř, that is rhotacism and rhotacism bohemicus, as they are most common. The main purpose of the thesis is to describe progress of re-education of adults with dyslalia, find reasons to start re- education and differences between an intervention for children and adults. The research is divided into two sections, the first section contains information from interviews with clinical speech therapists and the second contains two case studies of adults with dyslalia.