Jak se aktivní senioři vyrovnávají se stereotypizací
How active seniors cope with stereotyping
diplomová práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/81215Identifikátory
SIS: 151343
Katalog UK: 990020261030106986
Kolekce
- Kvalifikační práce [18442]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Tuček, Milan
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Sociologie
Katedra / ústav / klinika
Katedra sociologie
Datum obhajoby
8. 9. 2015
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
senioři, sociální nerovnosti, kvalitativní výzkum, stereotypizace, kulturní obrat, aktivní stárnutíKlíčová slova (anglicky)
seniors, social inequalities, qualitative research, stereotyping, cultural turn, active ageingDiplomová práce "Jak se aktivní senioři vyrovnávají se stereotypizací" představuje pohled aktivních seniorů na problematiku ageismu v české společnosti. Na základě analýzy polostrukturovaných rozhovorů ukazuje, že aktivní senioři nepovažují nerovnosti za významný problém hlavně z důvodu svého životního optimismu, který jim pomáhá stereotypy překonat. Dalším významným uplatňovaným způsobem je budování distance mezi respondenty jakožto aktivními seniory a zbytkem seniorské populace, na kterou nahlížejí pohledem shodným se zbytkem české společnosti. Představa, že na ně samotné předsudky neplatí, ale na jiné seniory ano, způsobuje ve svém důsledku reprodukci stereotypního pohledu na staré lidi, a aktivní senioři jsou současně prezentováni jako něco výlučného. Glorifikaci aktivního životního stylu ve stáří nepovažuji za přímý vliv trendu aktivního stárnutí, neboť všichni respondenti byli velmi činorodí v průběhu celého svého života. Byť se aktivní senioři prezentují jako otevření vůči společnosti, tak upřednostňují trávení volného času s ostatními (aktivními) lidmi svého věku. I přes proklamovanou asertivitu se často v konfrontaci s diskriminací chovají pasivně, či se očekávané nepříjemné situaci předem vyhnou.
The diploma thesis "How active seniors cope with stereotyping" presents the view of active senior citizens on the issue of ageism in Czech society. Research based on analysis of semi-structured interviews shows that active seniors do not consider inequality as a major problem, mainly because of their life optimism, which helps them overcome the stereotypes. Another important strategy the respondents - active seniors - apply is building/keeping a distance between themselves and the rest of the senior population, upon which they look the same way as the rest of Czech society does. The idea that they themselves do not match the prejudices, but the other seniors do, reinforces the stereotypical view of older people and also presents the active seniors as exceptional. The veneration of an active lifestyle in old age does not seem to be a direct effect of active aging trend, as all respondents had been very active throughout their whole life. Although active seniors present themselves as open to society, they prefer to spend their free time with other (active) people of their own age. Despite the rhetoric of assertiveness they are often passive, when confronted with discrimination, and try to sidestep an anticipated unpleasant situation.