Economic impact of shale gas development in the context of energy security of the EU
Economic impact of shale gas development in the context of energy security of the EU
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/80928Identifikátory
SIS: 138043
Kolekce
- Kvalifikační práce [18176]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Mikolášek, Jakub
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Ekonomie
Katedra / ústav / klinika
Institut ekonomických studií
Datum obhajoby
10. 2. 2016
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Angličtina
Známka
Dobře
Klíčová slova (česky)
břidlicový plyn, Evropská unie, energetická bezpečnost, břidlicová revoluce, energetický trh, USAKlíčová slova (anglicky)
shale gas, European Union, energy security, shale revolution, energy market, USAPráce má za cíl analyzovat možný rozvoj těžby břidlicového plynu v EU v kontextu s rostoucím problémem energetické bezpečnosti. Na základě zkušeností s tzv. břidlicovou revolucí v USA a ekonometrického modelování využívajícího metody Nejmenších čtverců s Fixními efekty k testování vlivu produkce břidlicového plynu na cenu je diskutován přenos amerického modelu do EU. Výsledky ukazují negativní závislost ceny na produkci břidlicového plynu, a jsou předneseny důvody úspěšnosti amerického modelu, zejména přítomnost zkušených společností, struktura podloží a silná regulační pravidla. Práce ukazuje neaplikovatelnost amerického modelu na evropský trh. Po prvotním nadšení pro břidlicová ložiska na konci první dekády 21.století se objevily vícečetné překážky pro těžbu; z nichž nejpodstatnější jsou obavy z dopadu na životní prostředí, na státní i veřejné úrovni. Americké společnosti postupně ztratily zájem o těžbu v EU a přesunuly se do jiných částí světa. Vývoj těžby břidlicového plynu tak není relevantní pro zvýšení energetické bezpečnosti v EU na mezinárodní úrovni.
The Thesis aims to analyze the possible shale gas development in the EU in context with raising problem of energy security. Based on the experience of shale revolution in the USA and econometric modelling using the method of Ordinary Least Squares with Fixed Effects to test the dependence of price on shale gas production, the transfer of US model to the EU is discussed. The results show that shale production affects the price negatively and that US model is successful due to multiple reasons, primarily presence of experienced companies, geological structure and strong regulation rules. The Thesis shows the unsuitability of the US model for the EU market. After the first enthusiasm for shale plays research in late 2000s the multiple barriers for drilling have risen up; the most significant are the environmental worries; both on governmental and public levels. US companies have lost interest in the EU and moved to other parts of the world. The shale gas development is not able to affect the energy security of the EU on European, international level.