Spoření domácností v ČR v kontextu Teorie životního cyklu : (zpracování dat základního souboru rodinných účtů za rok 2002)
Households' saving in the Czech Republic within framework of life-cycle hypothesis
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/7895Identifikátory
SIS: 2318
Kolekce
- Kvalifikační práce [18176]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Cahlík, Tomáš
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Ekonomie
Katedra / ústav / klinika
Institut ekonomických studií
Datum obhajoby
5. 9. 2006
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Dobře
Má práce se zabývá spořením v ČR z mikroekonomického pohledu na spořící chování domácností. Zpracovala jsem data základního souboru rodinných účtů za rok 2002 tak, aby mohla být porovnána s předpověďmi Teorie životního cyklu. Základním cílem práce je zjistit, zda se domácnosti v důchodovém věku a velmi mladé domácnosti chovají tak, jak implikuje "základní" Teorie životního cyklu. Závěr práce hodnotí chování domácností v ČR jako neodpovídající této teorii. Snažila jsem se jak z dat rodinných účtů, tak z poznatků jiných autorů zhodnotit důvody, které k tomu vedou. Došla jsem k závěru, že chování domácností je ovlivňováno silným dědickým motivem a některé výsledky nepřímo ukazují na přítomnost likvidního omezení a opatrnostního spoření u mladých domácností. V závěru tato práce nastiňuje strukturu úspor domácností a její vývoj, jež není možné získat z rodinných účtů, proto čerpám z publikací MFČR a ČNB. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
I analyze saving in Czech Republic from microeconomic view as a saving behaviour of households. I analyze data of "family accounts" from year 2002 in order to be able to compare the results with Life- cycle Hypothesis. Main objective was to find out whether the households after retirement and very young households behave according to the implications of the "basic" Life-cycle Hypothesis. The result of this analyse finds households' behaviour non-compliant with this theory. I made an attempt to find the reasons for these differences. I suggest that saving behaviour of households is affected by strong bequest motive of elderly and some results indicate influence of liquidity constrains and precautionary motive of saving by very young households. Before the end I draw picture of basic structure of households saving. As these data are mostly not possible to derive from family accounts I use overview from Ministry of Finance and Czech National Bank. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)