Imigrační politika Evropské unie
Immigration policy of the European union
diplomová práce (OBHÁJENO)

Důvod omezené dostupnosti:
Přílohy práce nebo její části jsou nepřístupné v souladu s čl. 18a odst. 7 Studijního a zkušebního řádu Univerzity Karlovy v Praze ve spojení s čl. 9 opatření rektora č. 6/2010.
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/74803Identifikátory
SIS: 165315
Katalog UK: 990020933440106986
Kolekce
- Kvalifikační práce [18442]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Dobiášová, Karolína
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Veřejná a sociální politika kombinované
Katedra / ústav / klinika
Katedra veřejné a sociální politiky
Datum obhajoby
20. 6. 2016
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
Migrace, politika, Evropská unie, azyl, uprchlíci, migranti, supranacionalizaceKlíčová slova (anglicky)
Migration, policy, European Union, asylum, refugees, migrants, supranationalizationTato diplomová práce se zabývá imigrační politikou Evropské unie v neklidné době 21. století. O imigrační politice v současné době nelze psát bez ohledu na migrační vlnu a uprchlickou krizi, která vyvolala debaty o fungování evropské imigrační politiky a Evropské unie vůbec. Cílem této práce je poskytnout čtenáři ucelený pohled na imigrační politiku EU v kontextu uprchlické krize, na příčiny, vývoj a důsledky krize samotné a v neposlední řadě navrhnout řešení, která by EU měla pomoci při řešení krize a jejích příčin. Práce tudíž řeší postoje a názory členských zemí EU i EU jako celku, rozebírá vývoj imigrační politiky EU a její současný stav. Zvlášť se pak zabývá azylovou politikou jako součástí imigrační politiky a dále otázkou supranacionalizace imigrační politiky EU. Poslední stěžejní kapitola pak navrhuje směry, kterými by se EU měla ubírat, a které vedou k vyřešení krize nebo alespoň k jejímu umírnění.
This thesis deals with a topic of immigration policy of the European Union of the 21st century. One cannot write about this topic regardless of the migration wave and refugee crisis that has sparked the debate about EU's immigration policy function - and EU as a whole - in general. The aim of this thesis is to give a reader profound view on the topic of immigration policy of the EU in the context of the immigration crisis, to present reasons why is this happening as well as the consequences, and last but not least, to give an solution that could help EU to deal with crisis and its origins. The thesis handles with the attitudes and opinions of EU member states and the EU as a whole, discusses the evolution of EU immigration policy and its current state. In a part it is oriented on asylum policy as a part of immigration policy and the question of supra-nationalization of the EU's immigration policy. The last chapter offers following steps which the EU should take, and which lead to solving the crisis or at least alleviation.