Česko-německá obchodní a průmyslová komora a její postavení v německém systému podpory vnějších ekonomických vztahů
Czech-german chamber of commerce nad its position in the German system of support of the external commertial relations
diplomová práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/69654Identifikátory
SIS: 132237
Katalog UK: 990017867330106986
Kolekce
- Kvalifikační práce [18442]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Mlsna, Petr
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Německá a rakouská studia
Katedra / ústav / klinika
Katedra německých a rakouských studií
Datum obhajoby
23. 6. 2014
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
Česko-německá obchodní a průmyslová komora, vnější ekonomické vztahy, česko-německý obchod, ekonomická diplomacie, podpora exportuKlíčová slova (anglicky)
Czech-German Chamber of Commerce and Industry, Export support, Czech-German trade, Economic diplomacy, Support of external economic relationsV Německu se historicky vyvinul tzv. třípilířový systém podpory vnějších ekonomických vztahů. Jednou ze základních institucí jsou zahraniční hospodářské komory, mezi které patří také Česko-německá obchodní a průmyslová komora. Ta se za 20 let svého působení v České republice stala nejdůležitějším bilaterální hospodářskou komorou a přispěla k prohloubení česko-německé obchodní výměny. Instituce zapojené do systému podpory vnějších ekonomických vztahů se soustředí především na omezení překážek pro vývoz podnikatelů na zahraniční trhy. Tímto fenoménem jsou ovlivněny malé a střední podniky, které nedisponují dostatečnými personálními a finančními prostředky, jež jsou nutné pro vstup na cizí trh. Pomocí nabízených poradenských a analytických služeb cílí Česko-německá obchodní komora právě na menší podnikatele a snaží se jim usnadnit účast na česko-německé hospodářské výměně. Pomocí institucionální ekonomie a na základě pramenů a literatury tato práce definuje postavení Česko-německé obchodní a průmyslové komory v německém systému podpory vnějších ekonomických vztahů. Zároveň se snaží prokázat její zásadní roli v tomto systému za pomoci analýzy pravomocí, organizačního uspořádání a nabízených služeb jednotlivých aktérů zapojených do podpory vnějších ekonomických vztahů.
In Germany so-called three pillar system of export support has developed over the centuries. The Czech-German Chamber of Commerce and Industry is a part of the Foreign Chambers of Commerce, which is one of the key institutions of the system. It has become, over more than 20 years of its operation, the most important bilateral chamber of commerce in the Czech Republic. Institutions that are participating in the system of export support are encouraging elimination of obstacles, which are preventing entrepreneurs in their expansion to foreign markets. By offering of counseling and analytical services, the Czech-German Chamber of Commerce and Industry aims small businessmen, and tries to minimize the obstacles of their participation on the Czech-German economic exchange. By using the foundations of institutional economy and with the help of sources and literature defines this thesis the placement of the Czech-German Chamber of Commerce and Industry in the German system of export support. Alongside, it tries to prove the key position of the Chamber in the system of export support by analyzing competence, organizational structure and suggested services of other actors that are involved in the system of export support.