Čeština v L-balíčku
Czech Language in the L-Pack
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/69118Identifikátory
SIS: 124765
Kolekce
- Kvalifikační práce [23729]
Autor
Vedoucí práce
Konzultant práce
Pierścieniak, Piotr Paweł
Oponent práce
Hrdlička, Milan
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Učitelství češtiny jako cizího jazyka
Katedra / ústav / klinika
Ústav českého jazyka a teorie komunikace
Datum obhajoby
23. 6. 2014
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
L-balíček, druhý jazyk, komunikativní kompetence,jazykové vyučování, komunikační situace, autentičnost,pragmatikaKlíčová slova (anglicky)
L-pack, second language, communicative competence, language teaching, communication situation, authenticity, pragmaticsAbstrakt(( Tato diplomová práce se zabývá analýzou jazykové složky v didaktickém materiálu nazvaném L-balíček, který je určený specifické skupině studentů češtiny jako druhého jazyka na úrovni A2 podle Společného evropského referenčního rámce (dále SERR). Teoretická část práce se zaměřuje na problematiku jazykových prostředků užitých v konkrétní komunikační situaci ve vztahu k potřebám didaktiky jazyka. Ve třech kapitolách se věnuje pragmatickým aspektům jazyka volbě jazykových a stylových prostředků podle charakteru situace a využití komunikačních situací v jazykové výuce pro optimální rozvoj komunikativní kompetence studenta, zvláště poslechu s porozuměním a mluvení. Metodologická část představuje cíl a postup práce, ale také blíže charakterizuje zkoumaný didaktický materiál. Analytická část práce sleduje způsob provedení L-balíčku na několika rovinách. Vybrané případy jsou posuzovány nejen s ohledem na doporučení odborníků v oblasti výuky druhého jazyka, ale také s ohledem na jazykové povědomí rodilých mluvčí češtiny. V závěru diplomové práce jsou navrženy možnosti pro zkvalitnění jazykového zpracování L-balíčku s ohledem na komunikační potřeby cílové skupiny studentů.
( Abstract(( This diploma thesis pursues an analysis of a language component in a didactical material called L-pack which is dedicated to A2 level migrants according to Common European Framework of Reference. This document projects an inner differentiation of the Czech language as well as communication needs of a focus group. The theoretical part of the thesis deals with the importance of a situation in communication for didactical purposes considering the factual usage. In three chapters is focussed on pragmatic aspects of language behavior, to the choice of language and stylistic tools according to a character of a situation and monitors different approaches to communication situations to achieve optimal development of student' s communication competence. The methodological part presents the target and the work order and describes the didactical materials that have been analyzed. The analytical part of this thesis follows implementation manners of the L-pack in several dimensions. Selected cases are reviewed not only with respect to second language educational specialists but also with regard to the linguistic awareness of the Czech native speakers. In the end of this diploma thesis are suggested possibilities how to improve the implementation of the L-pack in relation to needs of the focus group of...