Sovětsko-indické vztahy v letech 1964-1982
Soviet Union and India 1964-1982
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/67825Identifikátory
SIS: 125536
Kolekce
- Kvalifikační práce [18176]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Novák, Petr
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Mezinárodní teritoriální studia
Katedra / ústav / klinika
Katedra ruských a východoevropských studií
Datum obhajoby
16. 6. 2014
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Sovětský svaz, Indie, mezinárodní vztahy, zahraniční politika, bezpečnostní politika, světová politika, regionální konfliktyKlíčová slova (anglicky)
The Soviet Union, India, international relations, foreign policy, security policy, the world politics, regional conflictsBakalářská práce "Sovětsko-indické vztahy v letech 1964-1982" pojednává o vývoji vztahů mezi Indií a Sovětským svazem v období jejich nejtěsnější spolupráce. V této době došlo k významnému sladění zájmů zemí na mezinárodním poli, jež bylo v roce 1971 zpečetěno uzavřením smlouvy o přátelství a spolupráci, a k pěstování úzké ekonomické spolupráce mezi těmito dvěma zeměmi. Spojenectví s Indií bylo pro Sovětský svaz klíčové z hlediska strategie zadržování čínského vlivu v Asii, ale i z pohledu snah o nastolení globální převahy nad Spojenými státy. Pro Indii představoval Sovětský svaz jednak zdroj prostředků na modernizaci, zároveň si Indie spojenectvím s ním snažila zajistit ochranu bezpečnosti tváří v tvář svým nepřátelům, kterými byl Pákistán a též Čína. Indie usilovala o zachování nezávislého postavení, a proto současně udržovala vazby i na Spojené státy a angažovala se v hnutí nezúčastněných. Sovětské snahy o ustavení systému kolektivní bezpečnosti v Asii byly v rozporu s úsilím Indie o dosažení vůdčího postavení v regionu, a proto v tomto ohledu neposkytla svému spojenci žádnou podporu. Vztah Sovětského svazu a Indie ve sledovaném období byl založen jednak na vzájemné porozumění a oboustranně prospěšné spolupráci, zároveň zde ale docházelo k vážnému střetávání zájmů.
The bachelor thesis "Soviet-Indian relations in 1964-1982" examines the development of relations between India and the Soviet Union during the period of their closest cooperation. The two countries were to found the highest extent of common interests and consensus in the field of foreign policy in that time and there was also intense economic cooperation. The alignment of common interests was sealed in the conclusion of the Treaty of Friendship and Cooperation in 1971. The Soviet Union saw its relationship with India as a basis for his strategy of containing China's influence in Asia, but alliance with India was also important in terms of establishing its global supremacy over the United States. For India the Soviet Union represented source of funds for its modernization and in alliance with the Soviet Union it also sought to ensure its security position vis a vis their enemies Pakistan and also China. India wanted to preserve its independent position so it maintained ties to the United States a engaged in the non-aligned movement. Since the Soviet efforts aimed at establishing the system of collective security in Asia were contrary to the India's quest for achieving a leading position in the region, it did not give any support to its ally in this respect. A mutual understanding and both-sided...