Přístup ke spravedlnosti pro oběti obchodování s lidmi jako problém veřejné politiky
Victims of human trafficking: Access to justice as Public Policy issue
dissertation thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/65490Identifiers
Study Information System: 105953
CU Caralogue: 990020140780106986
Collections
- Kvalifikační práce [18442]
Author
Advisor
Referee
Ochrana, František
Pojman, Petr
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Public and Social Policy
Department
Department of Public and Social Policy
Date of defense
18. 6. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Pass
Keywords (Czech)
Oběti obchodování s lidmi, obchodované osoby, přístup ke spravedlnosti, obchodování s lidmi, Česká republika, Institucionalizmus orientovaný na aktéry, Sociální konstrukce cílových skupinKeywords (English)
Victims of Trafficking, Trafficked Persons, Access to Justice, Trafficking in persons, Czech Republic, Actor Centered Institutionalism, Social Construction of Target GroupsDisertační práce nabízí komplexní vhled do fungování opatření politiky v oblasti boje proti obchodování s lidmi se zaměřením na nástroje, které mají zajistit přístup ke spravedlnosti pro oběti obchodování s lidmi v ČR. Za pomoci analýzy událostí pokrývající léta 1993-2013 a s využitím teoretických východisek Institucionalizmu zaměřeného na aktéry a Sociální konstrukce cílových skupin v práci ukazuji, že většina institucí i aktérů, kteří působí ve sledované oblasti politiky, je zaměřena primárně na potřeby trestní represe spíše než na práva a potřeby obětí obchodování s lidmi. Samotné postavení obětí je ve sledovaném segmentu politiky oproti deklaratorním stanoviskům spíše slabé. Ve vztahu k aktérům i institucím postavení obětí posiluje Zákon o sociálních službách, oslabují ho pak mimo jiné i různá institucionalizovaná využívání konceptu obchodování s lidmi. Tyto v praxi skupinu, která dosáhne na pomoc a práva, zužují a zároveň působí jako faktor nejistoty při práci OČTŘ i dalších aktérů. Součástí disertační práce jsou doporučení jak posílit postavení obětí obchodování s lidmi, která vycházejí jak z teoretické báze veřejné politiky, tak i z extenzivní kritické rešerše zahraniční literatury, která je součástí textu.
The dissertation offers a complex insight into the workings of provisions regarding the policy in the area of combating human trafficking with a focus on the tools which should guarantee access to justice for victims of human trafficking in the Czech Republic. By means of an event analysis covering the years 1993-2013 and using the theoretical premises of Actor-Centred Institutionalism and Social Construction of Target Groups, the paper shows that most institutions and actors active in the observed area of the policy are primarily focused on criminal repression rather than the rights and needs of human trafficking victims. Even the position of the victim is rather weak in the observed segment of the policy in comparison to the declaratory stances. In relation to actors and institutions, the position of the victims is strengthened by the Act on Social Services and weakened, besides other things, by several institutionalized uses of the human trafficking concept. In practice, the group which reaches help and rights is narrowed by them, and, at the same time, they act as an uncertainty factor in the work of Law Enforcement Authorities and other actors. A part of the dissertation is comprised of recommendations, which proceed from a theoretical base of public policy as well as an extensive critical...