Kam se poděla dělnická třída na Kladensku?
Where has the Kladno region's working class lost?
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/62828Identifiers
Study Information System: 149882
CU Caralogue: 990020050280106986
Collections
- Kvalifikační práce [6821]
Author
Advisor
Referee
Krátká, Lenka
Faculty / Institute
Faculty of Humanities
Discipline
Oral History - Contemporary History
Department
Oral History - Contemporary History
Date of defense
8. 6. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studiíLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
dělnická třída, nezaměstnanost, rekvalifikace, transformace, orální historie, hospodářské a sociální dějiny, postindustriální společnostKeywords (English)
working class, unemployment, retraining, transformation, oral history, economic and social history, postindustrial societyKladno bývalo jedním ze symbolů průmyslu v období před rokem 1989 s mnohaletou tradicí v těžbě uhlí a ve zpracování oceli. A tak celé Kladensko bylo po několik generací pracovně spojeno s těmito aktivitami ať už přímo v průmyslu samotném či odvětví služeb nezbytných pro provoz v dolech a ocelárnách. Počátek let devadesátých znamenal pro tuto oblast veliké rozčarování a nepochopení, hutnické a hornické provozy postupně ukončily svoji činnost a region se začal potýkat s doposud neznámým jevem, s nezaměstnaností. Tato diplomová práce se zabývá "osudem" tohoto regionu v období od 2. poloviny 20. století až po současnost. Metodou kvalitativního výzkumu ve formě orálně historických rozhovorů se snaží zmapovat životní příběhy jednotlivců spjatých s výše uvedenými změnami, jejich adaptaci na nové společenské okolnosti a názory na jejich život před a po roce 1989. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
Kladno used to be one of the symbols of industry in the period before 1989, with a long tradition in coal mining and steel processing. And so the whole Kladensko been several generations of labor associated with these activities either directly in the industry itself or sector services necessary for the operation of mines and steel mills. The beginning of the nineties meant for this area great bewilderment and incomprehension, metallurgical and mining operations gradually ceased operating and the region began to grapple with a hitherto unknown phenomenon of unemployment. This thesis deals with the "destiny" of the region during the second half of the 20th century to the present. Qualitative research methods in the form of oral history interviews will try to map out the life stories of individuals associated with the aforementioned changes, to adapt to new social circumstances and views about their life before and after 1989. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)