Pojetí psychické odolnosti dítěte předškolního věku a jeho srovnání z pohledu rodičů a učitele
A Conception of Preschool Child's resilience and its Comparison from Teacher's and Parent's Point of View
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/62765Identifiers
Study Information System: 150885
Collections
- Kvalifikační práce [23776]
Author
Advisor
Referee
Švandová, Martina
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Education
Department
Department of Education
Date of defense
17. 6. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
psychická odolnost, resilience, předškolní věk, dítě předškolního věku, seberegulace, iniciativa, vztahy, vazby, srovnání, učitel, rodič, faktory, vývoj, odměny, tresty, rozvojKeywords (English)
psychological resilience, preschool age, child of preschool age, self-regulation, initiative, attachment, relationships, comparison, teacher, parent, factors, development, rewards, punishmentsbakalářské práce Název práce: Pojetí psychické odolnosti dítěte předškolního věku a jeho srovnání z pohledu rodiče a učitele Jméno a příjmení: Denisa Frídová Katedra: Katedra pedagogiky Filozofické fakulty UK v Praze Obor: pedagogika Vedoucí bakalářské práce: PhDr. Hana Krykorková, CSc. Počet stran: 66 Rok obhajoby: 2015 Klíčová slova: psychická odolnost resilience dítě předškolního věku seberegulace iniciativa vztahy/vazby Abstrakt Teoretická část V teoretické části práce je vymezen pojem psychická odolnost, dále jsou zde představena různá pojetí psychické odolnosti. Práce seznamuje čtenáře s faktory psychické odolnosti, které jsou pro její vývoj nesmírně důležité. Samostatná kapitola je věnována charakteristice dítěte předškolního věku. Pozornost je zaměřena na nejdůležitější oblasti tohoto období, jimiž jsou socializace dítěte, hra, vývoj seberegulace a iniciativy, a také na mateřskou školu jako důležitou instituci v tomto období. Empirická část Cílem praktické části je zjistit, zda se liší pohled rodiče a učitele na pojetí psychické odolnosti dítěte předškolního věku. Vzhledem k tomu, že se psychická odolnost vyvíjí ve dvou základních prostředích - rodině a škole, jsou zde sledovány rozdíly v pohledu na pojetí psychické odolnosti rodiče a učitele. Byl použit standardizovaný dotazník DECA-2.
A Conception of pre-school child's resilience and its comparison from teacher's and parent's point of view The key words: psychological resilience pre-school child initiative self-regulation attachment/relationships Abstract Theoretical part In the theoretical part the term "psychic resilience" and various approaches to it will be established. The reader will be familiarized with the factors of psychic resilience that are of the utmost importance for its development. A self-contained chapter will be dedicated to the characteristics of the pre-school child with a focus on the most important areas of said age - socialization, play, the development of self-regulation and initiative. Kindergartens as important institutions throughout the pre-school age will also be targeted. Practical part The goal of the practical part is to determine whether the viewing angle and overall conception of a child's psychic resilience differ among a child's parents and a child's teachers. Given the fact that psychic resilience is being developed in two separate environments, family and school, disparities in the conception of psychic resilience from a parent and teacher's standpoint have been observed. The standardized DECA-2 form has been used.