Prostor maloměsta v české literatuře
Small town in Czech literature
diplomová práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/59291Identifikátory
SIS: 121442
Kolekce
- Kvalifikační práce [19351]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Hrabáková, Jaroslava
Fakulta / součást
Pedagogická fakulta
Obor
Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro základní školy a střední školy český jazyk - německý jazyk
Katedra / ústav / klinika
Katedra české literatury
Datum obhajoby
10. 1. 2013
Nakladatel
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Dobře
Klíčová slova (česky)
Aspekty prostoru literárního maloměsta, životy spisovatelů - zrcadlení v dílech, jádro a tradiční obraz maloměstaKlíčová slova (anglicky)
Aspects of literature of a small town, authors' lives and their pictures in literature works, the base and traditional picture of a small, provincial townResumé Tématem naší práce je Prostor maloměsta v české literatuře. Za cíl jsme si kladli odhalit, proč se autoři generačně vzdálení a v období jiné tvůrčí vyspělosti uchylují k tématu maloměsta, jak a v čem se prostor maloměsta v běhu času mění, v čem zůstává stejný. Při tvorbě naší diplomové práce jsme čerpali z odborných jazykových a literárních publikací, slovníků, sborníků a z vybraných děl autorů Jana Nerudy, Karla Poláčka, Jana Drdy a Bohumila Hrabala. Zjistili jsme, že historické činitele menší či větší měrou ovlivňují jak výběr tématu a způsob samotné tvorby spisovatelů, tak i čtenářskou percepci jejich děl. Ve složitých životních obdobích se vrací spisovatelská i čtenářská obec k jistotám, byť i idealizovaným, které přináší doba dětství. Ta je navíc umocněná časovou prodlevou mezi vlastním prožitkem, který mohl být inspirací k napsání díla, a vlastní tvorbou. Maloměsto vnímáme jako prostor, kde má vše svůj řád, je typické podobnými charaktery postav, ať jde o představitele ztělesňující normy, pravidla a měšťanskou etiketu, figurky stojící na okraji společnosti, či individuality, které se odlišují od izolovaného maloměstského prostředí. Pod skořápkou zdánlivě jasného a průhledného pohledu na chování maloměstských obyvatel objevujeme však i dvojí tvář jejich životů. Atmosféru na maloměstě zasazenou...
Résumé Our thesis deals with topic a space of a small town in Czech literature. Why the authors of various generations write about a small town, what is changing in a small / provincial town, what remains the same - these are the basic questions to answer. When creating our contribution we have used language and literature publications, dictionaries, anthologies and works of selected authors Jan Neruda, Karel Poláček, Jan Drda, Bohumil Hrabal. We have found that historical factors affect both the choice of subject and method of writing and readers' perception. In difficult periods of life writers and readers return to certainties, even idealized, which childhood time brings. The small town is presented as a space where everything has its own order, there are typical and similar characters (leaders, figurines, individuals). We can discover two faces of a small town society. The atmosphere of a small town in a specific period is made of spoken language, speech and dialogues of characters too. In our work we mentioned films based on stories of our selected authors. This thesis could be beneficial for students of secondary schools or reading audience that finds pleasure in literature with small / provincial town theme.