Jazyková analýza komunikátů vybraných nových náboženských hnutí (se zaměřením na manipulaci)
Sample new religious movements' texts linguistic analysis (aimed at manipulation)
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/56283Identifikátory
SIS: 95513
Kolekce
- Kvalifikační práce [19148]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Chejnová, Pavla
Fakulta / součást
Pedagogická fakulta
Obor
Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro základní školy a střední školy anglický jazyk - český jazyk
Katedra / ústav / klinika
Katedra českého jazyka
Datum obhajoby
6. 9. 2013
Nakladatel
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
hnutí Nového věku (New Age) manipulace milenialismus nová náboženská hnutí persvaze styl svědkové JehovoviKlíčová slova (anglicky)
Jehovah's Witnesses manipulation milenialism New Age New Religious Movements Persuasion StyleV této diplomové práci jsou analyzovány verbální persvazivní jazykové prostředky typické pro komunikáty dvou nových náboženských hnutí, Náboženské společnosti svědkové Jehovovi a hnutí Nového věku, se zaměřením na manipulaci. Pro interdisciplinární charakter manipulace bylo nutné v oblasti nových náboženských hnutí přihlédnout k aspektům religionistickým a sociologickým, v oblasti manipulativní argumentace pak k aspektům logickým, psychologickým a etickým. Bylo zjištěno, že styl analyzovaných komunikátů komunikátů a použité verbální persvazivní prostředky z oblasti církevní komunikace se odlišují jen v některých aspektech od verbálních persvazivních prostředků publicistické komunikace a že použité manipulativní prostředky jsou zčásti přijatelné vzhledem ke zdrojům a metodám v komunikátech, oblast kvaziargumentace se však už nachází za hranicí přijatelnosti.
In this diploma thesis the verbal persuasive devices typical of two new religious movements' texts (Jehovah's Witnesses and New Age) have been analysed, with regard to manipulation. Because of the interdisciplinary character of manipulation religion and sociological aspects in new religious movements section and logical, psychological and ethical aspects in manipulative argumentation section have been considered. It was found that the style of the analysed texts and its verbal persuasive devices differ from the field of religious communication only in few aspects from verbal persuasive devices of journalistic communication and that manipulative devices are partly acceptable with regard to the sources and methods involved in the texts, however, the field of quasiargumentation have been found outside acceptability.