Školní učebnice a její užívání v praxi: role žáků při hodnocení učebnic a zeměpisného obsahu
School textbooks and their use in practice: the role of students in the evaluation of textbooks and geographical content
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/188748Identifiers
Study Information System: 256186
Collections
- Kvalifikační práce [20084]
Author
Advisor
Referee
Cimová, Tereza
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Physical Education and Sport for Teacher Education with double curriculum study Geography for Teacher Education
Department
Department of Social Geography and Regional Development
Date of defense
18. 1. 2024
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
hodnocení učebnic, atraktivita zeměpisných témat, používání učebnicKeywords (English)
evaluation of textbooks, attractiveness of geography topics, use of textbooksPředkládaná bakalářská práce se zabývá problematikou školních učebnic. V teoretické části je jasně definovaná učebnice z hlediska její výsadní pozice mezi výukovými zdroji, vnitřní struktury i funkcí, ke kterým je uzpůsobena. Dále je zmapována míra jejího užívání, a způsob, jakým je v praxi ze strany učitelů a žáků používaná. Na závěr je představena role žáka, jako hodnotícího subjektu učebnic, a jsou nastíněna konkrétní doporučení pro výzkum a tvorbu učebnic s cílem jejich většího používání ze strany žáků. Praktická část představuje vhled do prostředí žáků základní školy s cílem ověřit teoretická východiska ohledně zkušeností žáků s používáním učebnic, jejich hodnocení učebnice a preferovaných geografických témat v obsahu zeměpisných učebnic.
The present bachelor thesis deals with the issue of school textbooks. In the theoretical part, the textbook is clearly defined in terms of its privileged position among educational resources, its internal structure and the functions to which it is adapted. Furthermore, the extent to which it is used, and the way in which it is used in practice by teachers and pupils, is mapped out. Finally, the role of the learner as the evaluative subject of textbooks is presented, and specific recommendations for research and design of textbooks with the aim of increasing their use by learners are outlined. The practical part presents insights into the background of primary school pupils in order to test the theoretical assumptions regarding pupils' experiences of textbook use, their evaluation of the textbook and their preferred geographical themes in the content of the geography textbooks.