Finský experiment s minimálním zaručeným příjmem a validita výstupů pro ČR
Finnish experiment with basic income and validity of outputs for the Czech Republic
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/178148Identifikátory
SIS: 237235
Kolekce
- Kvalifikační práce [18181]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Jelínková, Marie
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Politologie a veřejná politika
Katedra / ústav / klinika
Katedra veřejné a sociální politiky
Datum obhajoby
7. 9. 2022
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
Minimální zaručený příjem, sociální stát, Finský experiment, systém sociálníhozabezpečení, základní příjemKlíčová slova (anglicky)
Guaranteed minimum income, welfare state, Finnish experiment, social security systém,basic incomeTato bakalářská práce se zabývá Finským experimentem s minimálním zaručeným příjmem, který probíhal v letech 2017 až 2018, a jeho validitou pro Českou republiku. Práce se zaměřuje především na popis daného experimentu a také jej zasazuje do kontextu sociálního státu/systému sociálního zabezpečení Finska, ale uvádí i další příklady podobných experimentů. V teoretické části se práce věnuje teorii sociálního státu a také libertarianismu, ze kterého koncept minimálního zaručeného příjmu vychází. V analytické části se práce věnuje výsledkům experimentu a jeho možné implementaci na české poměry a rozdílům finského a českého systému sociálního zabezpečení. Pro práci byly stěžejní expertní rozhovory, které pomohly tuto problematiku více objasnit.
This Bachelor thesis pursues the topic of Finlands' basic income experiment 2017 - 2018, and its validity for the Czech Republic. The main focus of this thesis is on describing the experiment and contextualizing it within a welfare state / Finland's social security system. It also gives examples of other similar experiments. In the theoretical part, the author explains the theory of the welfare state and libertarianism, which provided the basis for the concept of minimum guaranteed income. In the analytical section, the author presents the results of Finland's experiment, the feasibility of the implementation in the Czech Republic, and a comparison of Finnish and Czech social security systems. The expert interviews proved to be a crucial input for understanding the issue in its complexity.