Vývoj prezidentského úřadu v České republice
Development of the Presidential Office in the Czech Republic
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/173519Identifikátory
SIS: 236493
Kolekce
- Kvalifikační práce [18180]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Mlejnek, Josef
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Politologie a mezinárodní vztahy
Katedra / ústav / klinika
Katedra politologie
Datum obhajoby
6. 6. 2022
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
prezident, prezidentský úřad, pravomoc, ústava, ústavní zákon, ústavní vývoj, právo veta, amnestie, hlava státu, kontrasignaceKlíčová slova (anglicky)
president, presidential office, power, constitution, constitutional law, constitutional development, veto, amnesty, head of the state, countersignatureTato bakalářská práce se věnuje vývoji prezidentského úřadu od roku 1918, kdy vznikla Československá republika, do roku 2018. Zejména se však věnuje prezidentským pravomocím. Účelem první části je na základě ústavních textů popsat a sledovat proměny jednotlivých kompetencí hlavy státu, také změny v jeho volitelnosti a odpovědnosti a zasadit je do kontextu ústavního vývoje v českých zemích. Cílem je předat srozumitelně a přehledně informace o prezidentském úřadu. Druhá část práce je zaměřená na komparativní analýzu konkrétních pravomocí. Práce se věnuje čtyřem prezidentským kompetencím: právu vrátit zákon neboli právu veta, amnestii a milosti a jmenování a odvolávání vlády. Komparativní analýza probíhá z pohledu ústav a věnuje se charakteristickým prvkům těchto pravomocí. Cílem je na základě porovnávaných elementů zhodnotit, v režimu které ústavy byl prezidentský úřad nejsilnější v té konkrétní pravomoci.
This bachelor thesis focuses on the development of the presidential office from 1918, when the Czechoslovak Republic was founded, to 2018. In particular, it focuses on presidential powers. The purpose of the first part is to describe and trace, on the basis of constitutional texts, the changes in the individual competences of the head of state, as well as changes in his or her electability and accountability, and to place them in the context of constitutional development in the Czech lands. The aim is to present information about the presidential office in a clear and comprehensible way. The second part of the thesis focuses on a comparative analysis of specific powers. The thesis focuses on four presidential powers: the right to reverse a law or the right of veto, amnesty and pardon, and the appointment and dismissal of the government. The comparative analysis is conducted from the perspective of the constitutions and focuses on the distinctive elements of these powers. The aim is to assess, on the basis of the elements being compared, under which constitution the presidency was strongest in that particular power.