Vliv pořadí narození na vybraná duševní onemocnění
The influence of birth order on chosen mental disorders
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/151026Identifikátory
SIS: 231506
Kolekce
- Kvalifikační práce [20130]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Tureček, Petr
Fakulta / součást
Přírodovědecká fakulta
Obor
Biologie
Katedra / ústav / klinika
Katedra filosofie a dějin přírodních věd
Datum obhajoby
7. 9. 2021
Nakladatel
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
pořadí narození, duševní onemocnění, schizofrenie, deprese, úzkost, sourozenecké konstelace, rodinné konstelace, sourozenciKlíčová slova (anglicky)
family constellation, siblingsPráce poskytuje základní vhled do problematicky vlivu pořadí narození na mentální zdraví člověka. Porovnává vliv pořadí narození na třech vybraných duševních onemocněních: schizofrenii, úzkosti a depresích V úvodu jsou vysvětleny základní pojmy a formulace pro lepší orientaci v dané problematice. V práci je shrnuto několik studií, zkoumajících vliv pořadí narození na lidské mentální zdraví a jeho poruchy. Výzkumy ukazují na to, že u schizofrenie se efekt projevuje u posledních narozených, u úzkosti se efekt projevuje u prostředních narozeních a u depresí se efekt projevuje u nejstarších narozených. Práce propojuje poznatky z psychologie, biologie, evoluční biologie a etologie člověka.
This work provides a basic introduction to the problematic of how the birth order affects human mental health. It explores the effects of birth order on three selected mental disorders: schizofrenia, anxiety and depression. The introduction provides explanation of basic terms and formulations for better orientation in this topic. There are several studies exploring the birth order effects on human mental health included in this work. The researches show, that in case of schizophrenia, the effect may apply to last born children, in the case of anxiety, the effect may apply to middle children and in the case of depression, it applies to firstborns. This work uses knowledge from fields of psychology, biology, evolutionary biology and human ethology.