Show simple item record

dc.contributor.advisorŠnýdrová, Ivana,
dc.contributor.authorKocourková, Michaela
dc.date.accessioned2019-12-17T15:51:35Z
dc.date.available2019-12-17T15:51:35Z
dc.date.issued2003
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/89835
dc.description.abstractKe své ochraně před chováním členů ohrožujících její fungování vyvinula společnost systém obranných mechanismů. Jeho součástí je i v moderní společnosti specifický systém sankcí, reprezentovaný trestním právem. Vznik trestu a trestního práva je vázán na uchopení výkonu spravedlnosti státem. Systém sankcí měl v počátečních formách trestního práva povahu odplatnou, vyrovnávací. Jejím účelem bylo emocionální uspokojení poškozeného újmou způsobenou provinilci a případnou kompenzací škody. Vyrovnávací funkce trestu byla vzhledem kjejí neúčinnosti z hlediska ochrany společnosti doplněna funkcí regulativní, která se snaží ochránit společnost a zároveň změnit chování provinilce. Účelem trestu odnětí svobody je, kromě zabránění páchání trestné činnosti odsouzeného, zacházení s odsouzeným, které směřuje ke kulturnímu rozvoji, práci, vzdělání, prospěšnému využívání volného času a k bezproblémovému soužití se všemi ostatními lidmi. Takovým hodnotám se může odsouzený učit pomocí programů zacházení. Mezi hlavní resocializační programy jistě patří programy zacházení s odsouzenými ve výkonu trestu odnětí svobody zařazenými v "bezdrogové zóně", na specializovaném oddělení pro odsouzené s duševními poruchami a v neposlední řadě program zacházení s odsouzenými pobývajícími na výstupním oddělení. Hlavním smyslem působení těchto programů zacházení je příprava odsouzeného na plynulý přechod do občanského života, která zároveň zahrnuje poskytnutí takových informací odsouzenému, které mu pomohou orientovat se zákonným způsobem a předvídat úskalí tohoto návratu. Vzdělávání odsouzených přispívá velkou měrou k úspěchu odsouzeného po propuštění.cs_CZ
dc.languagečeštinacs_CZ
dc.language.isocs_CZ
dc.subjectKriminalitacs_CZ
dc.subjectsociologické metodycs_CZ
dc.subjectResocializace pachatelůcs_CZ
dc.subjectVěznics_CZ
dc.subjectVzdělávání dospělýchcs_CZ
dc.subjectKanadacs_CZ
dc.subjectČeskocs_CZ
dc.titleMožnosti vzdělávání odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobodycs_CZ
dc.typeDiplomová prácecs_CZ
dc.description.departmentKatedra andragogiky a personálního řízenícs_CZ
dc.description.facultyFilozofická fakultacs_CZ
dc.identifier.aleph000707278
thesis.degree.nameMgr.cs_CZ


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV