Show simple item record

dc.contributor.advisorTureckiová, Michaela
dc.contributor.authorZáchová, Eva
dc.date.accessioned2019-12-17T14:59:00Z
dc.date.available2019-12-17T14:59:00Z
dc.date.issued2002
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/89690
dc.description.abstractPo staletí diskutované téma postavení a role muže a ženy ve společnosti, je stále podmíněno stereotypními přístupy vnímání, ovlivněnými historicko-kulturním systémem na daném území. Tato předkládaná práce se zabývá, na základě dostupné nemnohé odborné literatury, tématem "Genderových nerovností na českém trhu práce v 90. letech." Na základě genderových analýz trhu práce lze hledat i pozadí společenských vztahů a naopak, na základě uspořádání vztahů mezi muži a ženami ve společnosti, lze hledat i odrazy uspořádání vztahů na trhu práce. Navzdory všem legislativním zakotvením a uplatňováním práv rovnosti se neustále v řadě zemí celého světa setkáváme s tím, že je někdo na základě své příslušnosti k určitému etniku, sociální skupině, náboženství, sexuální orientaci a jiné příslušnosti, znevýhodňován. Mnohdy neviditelnou příčinou nerovného zacházení je i příslušnost k určitému "pohlaví." Prostý fakt, zda jste mužem či ženou, ovlivňuje naše životy i v oblastech, kde se dle práva zajišťuje rovný přístup všem bez rozdílu, tedy i na trhu práce, kde jsou bohužel tyto nerovnosti často nejvíce zřetelné. Faktické nerovnosti jsou spíše důsledkem toho, že si je lidé ve větší míře neuvědomují a tudíž je ani nemohou a nechtějí měnit. Většina lidí bez ohledu na zvláštnosti jednotlivců vyslovuje stereotypní soudy ohledně příslušnosti k pohlaví. Vnímání odlišnosti či jinakosti žen je pouhým černobílým viděním světa, které přetrvává bohužel i mezi ženami samotnými. Navzdory výjimečnosti ženské schopnosti "darovat nový život" není možné vyvozovat a zobecňovat ostatní schopnosti ženy, které se promítají nejen do nemožnosti uplatnění v té které profesi.cs_CZ
dc.languagečeštinacs_CZ
dc.language.isocs_CZ
dc.subjectGender studiescs_CZ
dc.subjectRovnoprávnostcs_CZ
dc.subjectsociální politikacs_CZ
dc.subjectTrh prácecs_CZ
dc.titleGenderové nerovnosti na českém trhu v 90. letechcs_CZ
dc.typeDiplomová prácecs_CZ
dc.description.departmentKatedra andragogiky a personálního řízenícs_CZ
dc.description.facultyFilozofická fakultacs_CZ
dc.identifier.aleph000663954
thesis.degree.nameMgr.cs_CZ
dc.identifier.lisID990006639540106986


Files in this item

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV