Show simple item record

Universities` budgeting
dc.contributor.advisorCahlík, Tomáš,
dc.contributor.authorSegethová, Jana
dc.date.accessioned2019-12-17T15:02:58Z
dc.date.available2019-12-17T15:02:58Z
dc.date.issued2000
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/89446
dc.description.abstractPráce je věnována rozboru systému financování vysokých škol a jejich problémům. Aktuální význam takového rozboru vyplývá z údajů, které svědčí o tom, že finanční stav vysokých škol v České republice je téměř kritický. Diskutováno je financování v České republice a v různých zemích Evropské unie. Různé postupy financování vysokých škol v několika zemích Evropské unie jsou probírány a hodnoceny z hlediska použitelnosti těchto zkušeností v České republice. Speciální důraz je kladen na rozbor těch zdrojů financování vysokých škol, které pocházejí od studentů samotných, i když v nich participuje v různé formě stát. Takovými zdroji jsou poplatky a školné. Způsob stanovení výše poplatků (eventuelně školného) může být odvozen z výdajů spojených se studiem na té které škole nebo na základě finančního ohodnocení budoucího zaměstnání, nebo může být kombinací obou či dalších hledisek. Protože na našich vysokých školách jsou podle vysokoškolského zákona zavedeny poplatky, jsou v práci posuzovány tyto způsoby i z hlediska prvních zkušeností s poplatky na českých vysokých školách, jmenovitě na Univerzitě Karlově v Praze. Problematika školného je studována v práci v různých aspektech i s kritickými poznámkami. V souvislosti s hospodařením vysokých škol je v práci zmíněno i podnikání vysokých škol, které by mohlo mít jistě pozitivní dopad na stav financí vysokých škol. V současné době vysokoškolský zákon v České republice neumožňuje veřejným vysokým školám podnikat. Protože v českých zemích je samotné zavedení školného stále ještě jen předmětem diskuse, je školné posuzováno především ve své podstatě.cs_CZ
dc.languagečeštinacs_CZ
dc.language.isocs_CZ
dc.subjectEkonomika finančnícs_CZ
dc.subjectPráce diplomovécs_CZ
dc.subjectŠkoly vysokécs_CZ
dc.subjectFinanční ekonomikacs_CZ
dc.subjectVysoká školacs_CZ
dc.titleFinancování vysokých školcs_CZ
dc.typeDiplomová prácecs_CZ
dc.description.departmentInstitut ekonomických studiícs_CZ
dc.description.facultyFakulta sociálních vědcs_CZ
dc.title.translatedUniversities` budgetingen_US
dc.identifier.aleph000297462
thesis.degree.nameMgr.cs_CZ


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV