Českoslovenští historici a západoevropská historiografie. Sonda do kontaktů s frankofonním světem v meziválečném období
Czechoslovak historians and West European historiography. The probe into contacts with French-speaking world during the interwar period
bakalářská práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/87297Identifikátory
SIS: 178790
Kolekce
- Kvalifikační práce [21745]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Šouša, Jiří
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Archivnictví a pomocné vědy historické
Katedra / ústav / klinika
Katedra PVH a archivního studia
Datum obhajoby
13. 6. 2017
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
historiografie, historické sjezdy, československo-francouzské vztahy, meziválečné období, edice dokumentůKlíčová slova (anglicky)
historiography, congresses of historicas sciences, czechoslowak-french relations, interwar period, document editionMeziválečná československá historiografie byla orientována na frankofonní prostředí více než je tomu v současné době. Možností kontaktovat se s ním byla řada, jednou z nich bylo setkávání na mezinárodních odborných sjezdech a konferencích. Předkládaná bakalářská práce se zaměřuje konkrétně na účast československých historiků na VIII. Mezinárodním kongresu historických věd v Curychu v roce 1938 a dění kolem něj. Na základě úředních dokumentů a korespondence mapuje vztahy československých badatelů se západoevropskými historiografy, zejména pak s těmi z frankofonních zemí. Vychází z rozboru programu sjezdu, analyzuje podíl československých historiků na něm, a to i pokud jde o přípravu jejich vystoupení, koordinaci se zahraničními kolegy (na základě korespondence). Program sjezdu a další informace pro účastníky využívá tato bakalářská práce i k rekonstrukci průběhu sjezdu, všímá si také neoficiálních kontaktů a k nim vybízejících doprovodných programů.
(in English) The Czechoslovak interwar historiography was oriented more towards francophone environment than at present. There were many opportunities to contact it, for example meetings at international conferences and congresses. This bachelor thesis focuses specially on the participation of Czechoslovak historians at VIII. International Congress of Historical Sciences in Zurich in 1938 and events around it. Based on official documents and correspondence it maps the relations of Czechoslovak scientists with Western European historiographers, especially with those from francophone countries. This bachelor thesis proceeds from the analysis of congress program and it analyses the share of Czechoslovak historians on it, including the preparation of their performance, coordination with foreign colleagues (by correspondence). The congress program and other information for participants of the congress this bachelor thesis uses also for the reconstruction of the congress course, it notes the unofficial contacts of scientists and to them inviting accompanying programs.