Vliv vyhlídek na vstup do EU na demokratizační proces v Rumunsku po roce 1989
Influence of possible EU membership on democratization process in Romania after 1989 year
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/86235Identifikátory
SIS: 148526
Kolekce
- Kvalifikační práce [17864]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Brunclík, Miloš
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Politologie
Katedra / ústav / klinika
Katedra politologie
Datum obhajoby
20. 6. 2017
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Dobře
Klíčová slova (česky)
Rumunsko, Evropská unie, konsolidace demokracie, národnostní menšiny, extrémně nacionalistické stranyKlíčová slova (anglicky)
Romania, European union, democratic consolidation, national minorities, extreme nationalist partiesPo roce 1989 se ve střední a východní Evropě v rámci třetí vlny demokratizace zhroutil velký počet nedemokratických režimů. Tyto režimy nastoupily cestu k demokracii a její konsolidaci. Tato cesta se lišila případ od případu, některé vlivy, které na dění v těchto státech působily, však byly společné. Jedním z nejvýznamnějších je určitě Evropská unie jako silný aktér na mezinárodním poli a případný cíl směřování těchto států. Tato práce se snaží zkoumat vliv možného budoucího vstupu do EU na konsolidaci demokracie v Rumunsku. Sleduje zejména oblasti národnostních menšin a jejich ochrany a extrémně nacionalistických politických stran a jejich vlivu ve společnosti. Dotkne se však i demokratické konsolidace jako takové a tématu evropeizace. V závěru práce je ukázáno, že k proměně rumunské demokracie v konsolidovanější na sledovaných polích došlo a že lze sledovat i vliv EU na tuto proměnu.
After 1989 a lot of non-democratic regimes crumbled in Central and Eastern Europe. These regimes had started their way towards democracy and its consolidation. This way differed case by case but some aspects that affected them were common. One of the most important aspects is European Union, a strong international actor and a possibility for future development for these countries. This paper tries to examine the influence of possible future accession of Romania into the EU on its democratic consolidation. It is mainly focused on issues of national minorities and their protection and on extreme nationalist political parties and their position within Romanian society. Additional topics are democratic consolidation in broader sense and Europeanization. The conclusion shows that Romanian democracy in studied fields has become more consolidated and the influence of the EU o this change can be traced.