Kritické přijetí románu Sekyra v dobových kulturních periodikách
The critical reception of the novel Sekyra in contemporary cultural periodicals
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/86150Identifiers
Study Information System: 151615
Collections
- Kvalifikační práce [18039]
Author
Advisor
Referee
Köpplová, Barbara
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Media Studies
Department
Department of Media Studies
Date of defense
20. 6. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Ludvík Vaculík, Sekyra, Dva tisíce slov, periodika, literární kritika, Československo, Komunistická strana Československa, cenzuraKeywords (English)
Ludvík Vaculík, Sekyra, Two thousand words, Periodicals, Literary critique, Czechoslovakia, Communist Party of Czechoslovakia, CensorshipBakalářská práce je zaměřena na dobovou literární kritiku díla Sekyra z roku 1966. Autor románu, Ludvík Vaculík, byl v šedesátých letech dvacátého století ve středu pozornosti díky své publicistické činnosti, která byla v rozporu s tehdejším komunistickým režimem. Vaculíkův postoj k režimu a Československé komunistické straně se v průběhu jeho života vyvíjel a ovlivňoval tak jeho výslednou tvorbu. Práce je tak doplněna o stručný biografický exkurs do hlavních životních událostí, které určovaly směr jeho tvorby. Hlavním cílem práce je zhodnocení kritik díla, které se objevily v dobových periodikách. Analýzu periodik doplňuje historický kontext politických událostí zejména šedesátých let, která jsou pro dobové přijetí románu zcela zásadní.
The bachelor thesis is focused on contemporary literary critique of the work of Sekyra from 1966. The author of the novel, Ludvík Vaculík was in the 1960s in the center of attention due to his journalistic activity, which was in conflict with the regime. Vaculík's attitude to the regime and to the Czechoslovak Communist Party evolved during his lifetime and influenced his literary and journalistic work. The analysis is complemented by an overview of his personal life, which determined the direction of his work. The essence of the work is the evaluation of contemporary literary reviews of the work, which appeared in various periodicals. The periodical analysis supplements the historical context of the political events in the 1960s, since the events of the era are crucial for the periodical reception of the novel.