Transcendentální empirismus
Transcendental Empiricism
diplomová práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/81552Identifikátory
SIS: 145886
Kolekce
- Kvalifikační práce [21700]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Kouba, Petr
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Filozofie
Katedra / ústav / klinika
Ústav filosofie a religionistiky
Datum obhajoby
27. 1. 2016
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Deleuze, Maïmon, Kant, reprezentace, kritika, transcendentální filosofie, strukturalismus, differenceKlíčová slova (anglicky)
Deleuze, Maïmon, Kant, representation, critique, transcendental philosophy, structuralism, differenceNásledující práce se pokouší položit základ interpretace Deleuzova projektu transcendentálního empirismu jako transcendentální kritické filosofie, která vychází z kritiky dosavadní metafyziky založené na reprezentativním myšlení. Pro pochopení tohoto projektu je klíčový jeho vztah ke Kantově kritické filosofii. Práce se soustředí především na význam Maïmonovy kritiky Kanta a jím navrhované revize Kantovy filosofii pro Deleuzův projekt. V první kapitole je tedy sledována kritika reprezentativní metafyziky a z ní vyplývající důsledky pro Deleuzův transcedentální empirismus. Druhá kapitola se zabývá podobou diferenciálního transcendentálního uspořádání, které se tento projekt pokouší vytvářet. Toto uspořádání bude interpretováno jako symbolický strukturální prostor proměňující se v čase, který představuje Deleuzovu "filosofickou interpretaci" Riemannova pojetí kontinuální multiplicity. Ve třetí kapitole bude ukázáno, jak je pojetí takového transcendentálního nevědomého prostoru konzistentní s naší fenomenální subjektivní perspektivou a bude naznačeno, jak je tato perspektiva prostřednictvím takového uspořádání generována.
Present thesis attempts to lay foundations of interpretation of Deleuzeʼs project of transcendental empiricism as a transcendental critical philosophy which develops itself upon the critique of traditional metaphysics founded on representative thought. For understanding this project it is essential to grasp its relation to Kantʼs critical philosophy. Present thesis focuses mainly on the importance of Maïmonʼs critique of Kant and his suggested revision of Kantʼs philosophy for the Deleuzeʼs project. In the first chapter, critique of representative metaphysics and its consequences for Deleuzeʼs transcendental empiricism is pursued. Second chapter deals with the character of differential transcendental organization which Deleuzeʼs project develops. This organization will be interpreted as a symbolic structural space constantly changing in time, which represents Deleuzeʼs "philosophical interpretation" of Riemannʼs conception of continuous manifold. Third chapter will show the consistency of this unconscious transcendental space with our phenomenal subjective perspective and will sketch an explanation of its genesis through such transcendental organization.