Druhý odboj v kultuře paměti v letech 1945-1948 v regionálním kontextu. Příklad Kolínska.
Czechoslovak antifascist resistance in Culture of Memory in 1945-1948 in regional context. The Case of Kolín Region.
bakalářská práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/77822Identifikátory
SIS: 139540
Kolekce
- Kvalifikační práce [21745]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Randák, Jan
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Historie
Katedra / ústav / klinika
Ústav světových dějin
Datum obhajoby
20. 6. 2016
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Dobře
Klíčová slova (česky)
Kultura paměti, Druhý odboj, Druhá světová válka, Protektorát Čechy a Morava, Československo 1945-1948, Kolín, KolínskoKlíčová slova (anglicky)
Culture of Memory, Antifascist Resistance, Second World War, Protectorate Bohemia and Moravia, Czechoslovakia 1945-1948, Czech Regional HistoryTato bakalářské práce se zabývá utvářením vzpomínkové kultury na druhý odboj v letech 1945-1948, a to v regionálním kontextu Kolínska. Vybraný region představoval dějiště české protinacistické rezistence celonárodního významu. Stejně tak tu došlo k důležitým pokusům o organizaci odbojového hnutí v místním měřítku. Na základě studia dobového tisku a archivních pramenů jsou sledovány formy pěstování paměti (zakládání pamětních desek, památníků, připomínání výročí ve veřejném prostoru, činnost spolků) v prvních poválečných letech. Součástí práce je analýza obsahu, symboliky a jazykových prostředků u dobového tisku a archivních pramenů. Práce se zaměřuje na otázku, zda po únorovém převratu v roce 1948 docházelo k významovým posunům u vnímání protinacistického odboje.
(in English) This thesis deals with the aspect of culture which reminds us of the second revolt in the years 1945 to 1948 which focussed on the region of Kolínsko. The region featured a scene of Czech antifascist resistance which was of national importace. Likewise there had been important attempts to organize a resistance movement locally. Studies show that contemporary press and archival sources were monitored using implanted memory (memorials, monuments, commemorating the anniversary in a public space, activity clubs) in the early postwar years. It contains an analysis of content, symbolism and langure resources in the contemporary press and archival sources. The work focuses on the question whether, after the coup in 1948, there was a semantic shift the perception of antifascist resistance, and whether the memorial culture in local context became a subject of political disputes.