Erasmus jako nástroj posílení evropské identity: případová studie ČR
Erasmus as a means of strengthening European identity: case study of the Czech Republic
bakalářská práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/71987Identifikátory
SIS: 143550
Kolekce
- Kvalifikační práce [18441]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Rovná, Lenka
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Mezinárodní teritoriální studia
Katedra / ústav / klinika
Institut mezinárodních studií
Datum obhajoby
15. 6. 2015
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Erasmus, evropská identita, studijní pobyt, výměnný program, identifikace, Evropa, Evropská unieKlíčová slova (anglicky)
Erasmus, European identity, study sojourn, exchange programme, identification, Europe, European UnionTato bakalářská práce se zabývá otázkou, zda existuje souvislost mezi pobytem Erasmus a evropskou identitou. Mnozí evropští politici se domnívají, že skrze zkušenost se studiem a životem v jiném evropském státě dojde u studentů k vytvoření pocitu sounáležitosti s ostatními Evropany. Navzdory těmto názorům neexistuje dostatek přesvědčivých empirických důkazů, neboť zatímco někteří autoři tvrdí, že Erasmus je efektivním nástrojem pro posílení evropské identity, jiní se to nedomnívají. Nadto se zdá, že efekt pobytu Erasmus je ovlivňován faktory jako hostitelská země nebo národnost. Na základě analýzy kvantitativního průzkumu provedeného s českými účastníky programu Erasmus tato práce ukazuje, že Erasmus může v rámci evropské identity způsobit pozitivní změnu.
This paper deals with the question as to whether there is a correlation between an Erasmus sojourn and European identity. It is assumed by many EU politicians that through the experience of studying and living in another European country, students develop a feeling of community with other Europeans. In spite of such believes, there is lack of conclusive empirical evidence, as some authors argue Erasmus is an effective instrument for promoting European identity, while others do not. Moreover, the effect of an Erasmus stay seems to be affected by factors such as host country and nationality. By analyzing a quantitative survey carried out with Czech Erasmus students, this thesis suggests that, while dependent on various variables, Erasmus can bring about a positive change within European identity.