Analýza chráněných pracovních míst v ČR podle jejich vzniku v občanském sektoru a v obchodních společnostech
Analyse of Protected Work-rooms with Regard to their Rise in Civic Sector and Trading Companies
diplomová práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/71650Identifikátory
SIS: 111593
Kolekce
- Kvalifikační práce [6820]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Pauerová, Hana
Fakulta / součást
Fakulta humanitních studií
Obor
Studia občanského sektoru
Katedra / ústav / klinika
Katedra studií občanské společnosti
Datum obhajoby
23. 9. 2014
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studiíJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
chráněné pracovní místo, chráněný trh práce, osoby se zdravotním postižením, pracovní rehabilitace, integrace, socializace, aktivní politika zaměstnanosti, povinný podíl, organizace občanského sektoru, obchodní společnosti, sektorové rozdělení společnostiKlíčová slova (anglicky)
protected work-room, protected labour market, people with disabilities, vocational rehabilitation, integration, socialization, active labour market policy, quota system, civic sector organizations, trading companies, three sector economyPředložená diplomová práce se zabývá problematikou chráněného zaměstnávání osob se zdravotním postižením jako jednou z možných cest jejich integrace do většinové společnosti. Nezaměstnanost, možná negativa práce v chráněných podmínkách a nebezpečí sociálního vyloučení je v této práci představeno jako sociální problém, na jehož řešení se do jisté míry podílejí aktéři se všech tří sektorů - stát, organizace soukromého ziskového i neziskového sektoru. V teoretické části je popsán současný systém podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením u nás a je rozebrána jeho efektivita a možné dopady na život této skupiny občanů. Součástí práce je rovněž výzkum realizovaný v rámci chráněných pracovišť provozovaných organizacemi občanského sektoru a obchodních společností. Jeho hlavním cílem bylo zjistit, zda a jakým způsobem zkoumané subjekty přispívají ke zvyšování kvalifikace a motivace zaměstnaných osob pro případný posun na otevřený trh práce mezi většinovou společnost.
Presented thesis deals with theme of protected employment of people with disabilities as one of the posssible ways of their integration into mainstream society. Unemployment, potential negative impacts of work in protected conditions and the risk of social exclusion are in this thesis presented as a social problem, in the solution of which are to some extent involved participants of all three sectors - the state as well as organizations of private profit- and non-profit sector. The theoretical part describes the current system of employment support for people with disabilities in our country and its effectiveness, and analyses the potential impact on lives of this group of citizens. The thesis also includes research conducted within protected workrooms, operated by the civic sector organizations and business companies. Its main objective is to determine whether and how the examined employers contribute to development of skills, vocational qualification and motivation of the disabled citizens for a possible moving into the open labor market and the mainstream society.