Pracovní podmínky v rozvojových zemích: vliv mezinárodních organizací
Working Conditions in the Developing Countries: The Effect of the International Organizations
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/69841Identifiers
Study Information System: 138553
Collections
- Kvalifikační práce [17864]
Author
Advisor
Referee
Karlas, Jan
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
International Relations
Department
Department of International Relations
Date of defense
27. 1. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Bangladéš, Kambodža, institucionální změna, ILO, oděvní průmysl, pracovní podmínky, Better Factories CambodiaKeywords (English)
Bangladesh, Cambodia, institutional change, ILO, garment inudstry, labor conditions, Better Factories CambodiaTato práce se věnuje pracovním podmínkám v rozvojových zemích v oděvním průmyslu. Jedná se o komparativní případovou studii se zaměřením na Kambodžu a Bangladéš. Případové studie těchto zemí mapují jejich oděvní průmysl, obecné i specifické problémy a míru dodržování pracovních podmínek. Cílem práce je zjistit, zda mají mezinárodní organizace vliv na zlepšování pracovních podmínek v rozvojových zemích a jaký mají vliv v porovnání s ostatními aktéry usilujícími o změnu v dané zemi. V tomto případě se pozornost zaměřila na Mezinárodní organizaci práce, jež v obou zemích vede podpůrné programy, které se ale liší tím, že v Kambodže začal před 13 lety pilotní program ILO zaměřený na monitorování soukromého sektoru, zatímco v Bangladéši donedávna existoval jen tradiční program zaměřený na veřejný sektor. Navíc jsou u Bangladéše popsány změny, kterých bylo dosaženo po zřícení budovy Rana Plaza. Práce rozebírá novátorský program ILO, který se poprvé soustředí na monitorování továren oděvního průmyslu, jeho fungování a výsledky a ptá se na roli ILO a na její směřování skrze teorii institucionální změny. Zda je možné institucionální změnou obnovit efektivitu jedné z nejstarších mezinárodních organizací tak, aby řešila problémy globalizovaného světa 21. století.
This thesis is focused on the labor conditions of garment industry in developing countries. The text is structured as a comparative case study that is concerned with the situation in Cambodia and Bangladesh. Case studies of these countries describe domestic garment industry, its general and specific problems and a rate of compliance with labor standards. The goal of the thesis is to determine whether international organizations have an influence on the improvement of labor conditions in developing countries and compare it with other relevant actors. In this particular case the attention is focused on the International Labor Organization which manages its supportive programs in both countries but in a different manner. A pilot ILO program focused on the private sector has started in Cambodia thirteen years ago while in Bangladesh ILO had managed to run traditional program focused on the public sector until the Rana Plaza tragedy. Moreover, in the case of Bangladesh is a characterization of change after the tragedy. The thesis examines innovative ILO program that focuses on the monitoring of the garment factories, its functioning and outcomes. It also examines the role of ILO and its orientation by a theory of institutional change: whether it is possible to restore efficacy of one of the oldest...