Zobrazit minimální záznam

Changes in Czech Private International law
dc.contributor.advisorRůžička, Květoslav
dc.creatorČinátlová, Pavla
dc.date.accessioned2020-02-18T10:08:28Z
dc.date.available2020-02-18T10:08:28Z
dc.date.issued2015
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/67689
dc.description.abstractRigorous work deals with mapping and analyzing the new Act on Private International Law, which came into effect on January 1, 2014, and its comparison with the previous legislation. The new legislation is compared according to the structure of the act. The impact of new recodification can be summarized as positive. Previous legislation was split into a number of legal regulations. The new legislation is modern and takes into account the development and development trends in the area of private international law and also captures the legislation within the European Union. It also includes regulation of legal institutes, which was lacking in the previous legislation (e.g. the qualification problem solving, application of foreign law, insolvency proceedings, peremptory norms, etc.).
 
 The new regulation is even clearer because first it notifies the user whether jurisdiction of a Czech court is applicable to individual cases, and if it is applicable then which law is the governing law and which foreign judgments can be recognized for the given area in inland.
 
 The new law can be considered a very high quality legal standard with regard to its creators (in particular prof. JUDr. Zdeněk Kučera, DrSc.), and can be expected to last just as long as the previous Private International Law and Procedure...en_US
dc.description.abstractSHRNUTÍ Rigorózní práce je věnována zmapování a zanalyzování nového zákona o mezinárodním právu soukromém, který nabyl účinnosti dne 1. ledna 2014, a jeho porovnání s předchozí právní úpravou. Nová právní úprava je porovnávána podle struktury zákona. Dopad nové rekodifikace lze souhrnně hodnotit jako pozitivní. Předchozí úprava byla roztříštěna v řadě právních předpisů. Nová úprava je moderní a přihlíží přitom k vývoji a vývojovým tendencím v oblasti mezinárodního práva soukromého a zachycuje i úpravu v rámci Evropské unie. Obsahuje i úpravu právních institutů, která v předchozí úpravě chyběla (např. řešení kvalifikačního problému, aplikace zahraničního práva, úpadkové řízení, imperativní normy atd.). Nová úprava je i přehlednější, protože nejprve u jednotlivých případů uživateli sdělí, zda je dána pravomoc českého soudu, a je-li dána, pak jaké právo bude právem rozhodným a která zahraniční rozhodnutí lze v dané oblasti v tuzemsku uznat. Nový zákon lze považovat za velmi kvalitní právní normu a s ohledem na její tvůrce (zejména prof. JUDr. Zdeňka Kučeru, DrSc.) a lze předpokládat, že vydrží stejně tak dlouho, jako předchozí zákon o mezinárodním právu soukromém a procesním.cs_CZ
dc.languageČeštinacs_CZ
dc.language.isocs_CZ
dc.publisherUniverzita Karlova, Právnická fakultacs_CZ
dc.titleZměny v českém mezinárodním právu soukromémcs_CZ
dc.typerigorózní prácecs_CZ
dcterms.created2015
dcterms.dateAccepted2015-05-12
dc.description.departmentKatedra obchodního právacs_CZ
dc.description.departmentDepartment of Business Lawen_US
dc.description.facultyFaculty of Lawen_US
dc.description.facultyPrávnická fakultacs_CZ
dc.identifier.repId163072
dc.title.translatedChanges in Czech Private International lawen_US
dc.contributor.refereePfeiffer, Magdalena
dc.identifier.aleph001996829
thesis.degree.nameJUDr.
thesis.degree.levelrigorózní řízenícs_CZ
thesis.degree.disciplineLawen_US
thesis.degree.disciplinePrávocs_CZ
thesis.degree.programLaw and Jurisprudenceen_US
thesis.degree.programPrávo a právní vědacs_CZ
uk.thesis.typerigorózní prácecs_CZ
uk.taxonomy.organization-csPrávnická fakulta::Katedra obchodního právacs_CZ
uk.taxonomy.organization-enFaculty of Law::Department of Business Lawen_US
uk.faculty-name.csPrávnická fakultacs_CZ
uk.faculty-name.enFaculty of Lawen_US
uk.faculty-abbr.csPFcs_CZ
uk.degree-discipline.csPrávocs_CZ
uk.degree-discipline.enLawen_US
uk.degree-program.csPrávo a právní vědacs_CZ
uk.degree-program.enLaw and Jurisprudenceen_US
thesis.grade.csProspěl/acs_CZ
thesis.grade.enPassen_US
uk.abstract.csSHRNUTÍ Rigorózní práce je věnována zmapování a zanalyzování nového zákona o mezinárodním právu soukromém, který nabyl účinnosti dne 1. ledna 2014, a jeho porovnání s předchozí právní úpravou. Nová právní úprava je porovnávána podle struktury zákona. Dopad nové rekodifikace lze souhrnně hodnotit jako pozitivní. Předchozí úprava byla roztříštěna v řadě právních předpisů. Nová úprava je moderní a přihlíží přitom k vývoji a vývojovým tendencím v oblasti mezinárodního práva soukromého a zachycuje i úpravu v rámci Evropské unie. Obsahuje i úpravu právních institutů, která v předchozí úpravě chyběla (např. řešení kvalifikačního problému, aplikace zahraničního práva, úpadkové řízení, imperativní normy atd.). Nová úprava je i přehlednější, protože nejprve u jednotlivých případů uživateli sdělí, zda je dána pravomoc českého soudu, a je-li dána, pak jaké právo bude právem rozhodným a která zahraniční rozhodnutí lze v dané oblasti v tuzemsku uznat. Nový zákon lze považovat za velmi kvalitní právní normu a s ohledem na její tvůrce (zejména prof. JUDr. Zdeňka Kučeru, DrSc.) a lze předpokládat, že vydrží stejně tak dlouho, jako předchozí zákon o mezinárodním právu soukromém a procesním.cs_CZ
uk.abstract.enRigorous work deals with mapping and analyzing the new Act on Private International Law, which came into effect on January 1, 2014, and its comparison with the previous legislation. The new legislation is compared according to the structure of the act. The impact of new recodification can be summarized as positive. Previous legislation was split into a number of legal regulations. The new legislation is modern and takes into account the development and development trends in the area of private international law and also captures the legislation within the European Union. It also includes regulation of legal institutes, which was lacking in the previous legislation (e.g. the qualification problem solving, application of foreign law, insolvency proceedings, peremptory norms, etc.).
 
 The new regulation is even clearer because first it notifies the user whether jurisdiction of a Czech court is applicable to individual cases, and if it is applicable then which law is the governing law and which foreign judgments can be recognized for the given area in inland.
 
 The new law can be considered a very high quality legal standard with regard to its creators (in particular prof. JUDr. Zdeněk Kučera, DrSc.), and can be expected to last just as long as the previous Private International Law and Procedure...en_US
uk.file-availabilityV
uk.grantorUniverzita Karlova, Právnická fakulta, Katedra obchodního právacs_CZ
thesis.grade.codeP
uk.publication-placePrahacs_CZ
dc.identifier.lisID990019968290106986


Soubory tohoto záznamu

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

Tento záznam se objevuje v následujících sbírkách

Zobrazit minimální záznam


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV