Karnevalizace a různořečí v prozaickém díle Emila Hakla
Carnivalisation and heteroglossia in prosaic works of Emil Hakl
bakalářská práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/63556Identifikátory
SIS: 108695
Katalog UK: 990020102950106986
Kolekce
- Kvalifikační práce [23989]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Činátlová, Blanka
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Český jazyk a literatura
Katedra / ústav / klinika
Ústav české literatury a komparatistiky
Datum obhajoby
15. 6. 2015
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Emil Hakl, Michail M. Bachtin, různořečí, nízké a vysoké, polyfonie, karnevalizace, střední EvropaKlíčová slova (anglicky)
Emil Hakl, Mikhail M. Bakhtin, heteroglossia, high and low, polyphony, carnivalesque, Middle EuropePředkládaná práce se zaobírá různořečím a karnevalizací ve dvou ohledech: kriticky interpretuje prozaické dílo Emila Hakla pomocí pojmů Michaila M. Bachtina a díky této interpretaci se zároveň pokouší domýšlet i samotné Bachtinovy pojmy v jejich obecnosti. Snaží se postihnout, jak jsou Haklovy prózy spojeny s Bachtinovým vymezením románu, úvahami o "nízkém" a "vysokém" z hlediska žánrů a kulturně-historickými úvahami o střední Evropě. Záměrem je pomocí těchto úvah vymezit prozaické dílo Emila Hakla a najít díky tomu jeho pozici v kontextu české literatury.
The goal of this thesis is to show and to think through how Mikhail M. Bakhtin's themes work in general and to interpret prosaic works of Emil Hakl using those themes. This interpretation of Hakl's prosaic works is matched with Bakhtin's understanding of a novel, metaphores of "high" and "low" in the language of genres and with Middle Europe as a cultural and historical cathegory. The goal is to show how Hakl's works are related to those themes and therefore to find out Hakl's position in the Czech literature.