Obraz novináře v současném detektivmím románu Severní Ameriky
The picture of a journalist in contemporary detective novel in North America
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/55696Identifikátory
SIS: 120805
Kolekce
- Kvalifikační práce [17890]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Čeňková, Jana
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Mediální studia
Katedra / ústav / klinika
Katedra mediálních studií
Datum obhajoby
24. 6. 2013
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
detektivní román, kriminální román, americká detektivní a kriminální literatura 20. století, novináři, američtí novináři, postava novináře v literatuře, literární postava novináře jako detektivaKlíčová slova (anglicky)
detektive novel, crime novel, 20th century American literature, journalists, American journalists, journalist as a literary character, journalist literary character as a detectiveCílem této práce je celková analýza zobrazování literárních postav novinářů, kteří se objevují v současných detektivních a kriminálních románech Severní Ameriky. Výsledkem práce je vytvoření základní typologie literárních postav novinářů - detektivů (mužů), kteří v těchto románech dominují. V úvodní části se autorka zabývá problematikou literární postavy a její analýzy, předkládá také základní přehled nejvýraznějších literárních postav novinářů, kteří se objevili v literatuře napříč proveniencemi a dějinami. V druhé kapitole se Helena Eliášová zabývá dějinami a hlavními znaky detektivního a kriminálního románu. Třetí kapitola se zaměřuje na postavení novináře v Severní Americe a stručně nastiňuje severoamerický mediální systém a elementy v něm převládající. Čtvrtá kapitola předkládá základní typologii novináře - muže v současném kriminálním a detektivním románu Severní Ameriky. V páté kapitole se autorka zabývá problémem mytizace a demytizace postavy novináře - detektiva. Zaměřuje se na zobrazování jeho fyziognomie a schopností a vlastností. V závěrečné kapitole se autorka zaměřuje na stereotypy, které jsou spojovány s postavou klasických novinářů a ukazuje na odchylky ve stereotypizaci novinářů - detektivů v současném severoamerickém detektivním a kriminálním románu.
The objective of this work is the overall analysis of imaging the literary figures of journalists who appear in contemporary detective and crime novels in North America. Result of work is the creation of basic typology of literary figures journalists - detectives (men), who dominates in these novels. In the first part the author deals with the problems of literary characters and its analysis. Author presents a basic overview of the most significant literary figures of journalists who appeared in the literature across the provenances and history. In the second chapter Helena Eliášová deals with the history and main characteristics of detective and crime fiction. The third chapter is focused on the position of journalists in North America and briefly outlines the North American media system and the dominant elements in it. The fourth chapter presents the basic typology of journalists - a man in the contemporary criminal detective novel of North America. In the fifth chapter, the author deals with the problem of creating and eliminating myths of journalist as a detective character. It focuses on displaying his physiognomy and abilities and characteristics. In the final chapter, the author focuses on the stereotypes that are associated with the figure of the classic journalists and shows the variations...