Frazeologické jednotky se somatickým komponentem v češtině v porovnání s ruštinou: kognitivní aspekt
Fraseological units with somatic component in the Czech language in comparison with the Russian language: cognitive aspects
dizertační práce (NEOBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/53270Identifikátory
SIS: 104078
Kolekce
- Kvalifikační práce [23974]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Petkevič, Vladimír
Hasil, Jiří
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Český jazyk
Katedra / ústav / klinika
Ústav českého jazyka a teorie komunikace
Datum obhajoby
23. 9. 2013
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Neprospěl/a
Práce se zabývá všestranným studiem frazeologických jednotek v českém jazyce v porovnání s ruským jazykem. V první teoretické kapitole jsou představena východiska práce a vymezeny základní principy a termíny, uvádějí se některé klasifikace frazeologických jednotek. Dále jsou uvedeny druhy klasifikací frazeologických jednotek, zkoumají se jevy frazeologické synonymie, antonymie, homonymie, variability a transformace, provádí se srovnávací analýza somatických frazeologických jednotek v obou jazycích podle stupně ekvivalentnosti. V druhé kapitole je předložen seznam somatických frazeologických jednotek vybraných pro účely daného zkoumání. Třetí kapitola je věnována kognitivnímu aspektu ve frazeologii, antropologické lingvistice a fenomenologii. Na základě díla G. Lakoffa a M. Johnsona Metaphors We Live By se probírá teorie metafory. Důležité je také tělesné ukotvení lidského konceptuálního systému. V poslední, čtvrté kapitole je představen kognitivní výzkum tělesnosti v českém jazyce a je částečně porovnán s ruským jazykem. Jsou porovnány naivní a vědecký obrazy vybraných pojmů. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
Our work deals with the study of phraseological units in the Czech language in comparison with the Russian language. The first chapter outlines the main principles and terms of this work: it introduces selected classifications of phraseological units. Also the comparative analysis of somatic phraseological units in both languages according to the degree of equivalence is performed. Selected phenomena are examined: phraseological synonymy, antonymy, homonymy, variability and transforming. In the second chapter there is a list of somatic phraseological units selected for the study. The third chapter deals with the cognitive aspect in phraseology, anthropological linguistics and phenomenology. Based on the work by G. Lakoff and M. Johnson, Metaphors We Live By is discussed theory of metaphor. The important is anthropocentrism and bodycentrism of our world view, which is fixed in the phraseological units with somatic component. The last, fourth chapter presents the basic results of the cognitive research. The goal is to compare two world views: naive and scientific one. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)