Private Military Companies and Security Sector Reform in Post-Conflict Countries: A Case Study of Iraq
Soukromé vojenské společnosti a reforma bezpečnostního sektoru v post-konfliktních státech: Případová studie Iráku
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/43178Identifiers
Study Information System: 107339
Collections
- Kvalifikační práce [18180]
Author
Advisor
Referee
Karásek, Tomáš
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
International Relations
Department
Department of International Relations
Date of defense
25. 6. 2012
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Soukromé vojenské společnosti, bezpečnostní sektor, reforma bezpečnostního sektoru, post-konfliktní rekonstrukce, privatizace bezpečnosti, Irák, USAKeywords (English)
Private military companies, security sector, security sector reform, post-conflict reconstruction, privatisation of security, Iraq, the United StatesTato diplomová práce se soustředí na roli soukromých vojenských společnostní (SVS) v oblasti reformy bezpečnostního sektoru v Iráku od roku 2003 do roku 2011. Jelikož v Iráku v době působení soukromých vojenských firem probíhala post-konfliktní rekonstrukce, věnuje se první kapitola práce cílům a průběhu post-konfliktní rekonstrukce z teoretického hlediska. Součástí teoretického rámce práce je i reforma bezpečnostního sektoru a kroky, které daný proces obnáší. Druhá kapitola se zaměřuje na definici soukromých vojenských firem a jejich typologii. Převážně tato část práce zkoumá rozdíly mezi žoldnéři a soukromými vojenskými kontraktory a mezi soukromými vojenskými společnostmi samotnými. V neposlední řadě druhá kapitola zahrnuje diskuzi o roli SVS v procesu reformy bezpečnostního sektoru v post- konfliktních zemích. Třetí kapitola se věnuje historickému vývoji spolupráce mezi SVS a USA a kořenům závislosti USA na službách vojenských kontraktorů. Závěrečná kapitola analyzuje roli SVS v procesu bezpečnostní reformy v Iráku. Cílem této kapitoly je definovat výhody a nevýhody využití služeb těchto společnostní a na základě nedostatků spojených s najmutím SVS analyzovat kroky, které mohou pomoci v budoucnu těmto problémům předejít.
A subject of this diploma thesis is a role of private military companies (PMCs) in security sector reform (SSR) in Iraq in a period from 2003 to 2011. The first chapter of the thesis focuses on goals and process of post-conflict SSR from a theoretical point of view because of an involvement of PMCs in post-conflict reconstruction which was taking place in Iraq. Part of the theoretical chapter is a SSR and steps which is the SSR process composed of. The second chapter concentrates on definitions and typologies of PMCs. This part of the thesis makes a distinction between mercenaries and private military contractors and PMCs themselves. Last but not least the second chapter encompasses discussion about a role of PMCs in a process of SSR in post-conflict countries. The third chapter is dedicated to a historical development of cooperation between PMCs and the US; it analyses roots of the US dependence on services provided by PMCs. A case study of Iraq elaborates on a role of PMCs in a process of Iraqi security reform. Aim of this chapter is to define advantages and disadvantages of usage of services provided by PMCs. By taking into account disadvantages employment of PMCs represents, steps that could help to avoid those in the future are suggested.