Environmentální výchova a obec s rozšířenou působností
Environmental education and a municipality with extended powers
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/35395Identifiers
Study Information System: 106554
Collections
- Kvalifikační práce [19116]
Author
Advisor
Referee
Hanel, Lubomír
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Pedagogy of Pre-School Age
Department
Information is unavailable
Date of defense
26. 5. 2011
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Environmentální výchova, vzdělávání a osvěta, ekologická výchova, obec, škola, veřejnost, udržitelný rozvojKeywords (English)
Environmental education, education and cultivation, ecological "green" education, municipality, school, population, sustainable progressEnvironmentální výchova není záležitostí jen školství, ale integrity všech vnějších vlivů působících na člověka v průběhu jeho života. Nemalou úlohu v této skutečnosti sehrává i státní správa, jejímž základním článkem je obec, která v této oblasti může sehrát velmi důležitou úlohu. Cílem diplomové práce je poukázat na možnost, jakým způsobem může orgán státní správy ovlivňovat realizaci EVVO s důrazem na oblast školství. Diplomová práce je rozdělena do tří částí, teoretické, rozborové a návrhové. Teoretická část je zaměřena na východiska, vývoj, cíle a úkoly EVVO a legislativu. V rozborové části je proveden na základě zjištěných skutečností rozbor stavu realizace EVVO na území vybrané obce s rozšířenou působností. Návrhová část práce obsahuje SWOT analýzu a návrh konkrétních opatření vedoucích ke zlepšení situace a návrh "Koncepce rozvoje EVVO vybrané obce s rozšířenou působností".
SUMMARY: Environmental education is not a matter of only educational system but of the integrity of all external influences which affect people in the course of their life. Also state administration plays an important role the basic element of which is a municipality potentially comprising a very important task. The thesis aims to highlight the possibility how state authorities may affect implementation of CEPA with stress on educational system. The thesis is divided into three sections - theoretical, analytic and propositional chapters. The theoretical part focuses on starting situation, progress, goals and tasks of EEA projects and legislation. The analytic part deals with gathered facts and evaluates them from the point of the state of CEPA implementation within the area of a chosen municipality with extended powers. The propositional part contains a SWOT analysis and a proposal of particular measures leading to improvement of the situation and a draft "Concept of CEPA development of the selected municipality with extended powers".